Newsletter

Mewa. Dziwna sztuka

 

Mewa. Dziwna sztuka

wg Mewy Antoniego Czechowa

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian, Malina Chojecka, Agata Mieniuk, Małgorzata Polakowska

czas trwania: 60 min.

Teatr Gdynia Główna

Bilety: 20/30 zł

 

     Cztery intrygujące kobiety wprowadzają widza w świat skomplikowanych relacji międzyludzkich. W toczonych przez bohaterów rozmowach ujawniają się ich tęsknoty, dążenia i wypełniająca ich pustka. Opowieść o samotności wpisanej w kondycję ludzką indywidualny byt, brak rozwoju. Historia konkretnych postaci staje się pretekstem do podjęcia dialogu o sztuce, idei czy raczej jej braku, którymi ludzie są opętani. Tragiczna w swej istocie komedia mistrza małych obrazków obyczajowych, reformatora teatru, przybliżająca młodemu widzowi jego nowatorską koncepcję teatru.

 

     […] Ewa Ignaczak w tekst wypowiadany przez aktorów wplata również didaskalia sztuki, opisujące scenografię, bohaterów znajdujących się aktualnie na scenie, czy nawet opuszczenie kurtyny na koniec sceny. […] to przykład teatru psychologicznego, podszytego silnymi emocjami - fascynacją, podziwem, zazdrością, rozczarowaniem, złością czy rozpaczą. Aktorki, sięgając często po skrajne emocje, budują dopracowane dramaturgicznie postaci i kompletne, wciągające sceny.

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

 

Cztery aktorki, niewielka przenośna scena, dwa krzesła, kilka stojących pulpitów, butelka z wodą, trochę kredy, zapalniczka i papieros. To chyba wszystkie rzeczy, jakich użyła Ewa Ignaczak, aby pokazać światu swą wizję, interpretację dzieła. Króluje tutaj minimalizm, co jest wspaniałą odskocznią od spektakli przepełnionych rekwizytami. Istotna jest tu gra aktorska, a nie to czy scenografia jest bogatsza i bardziej zagracona niż nasze własne mieszkanie […]

Mnóstwo emocji, kłamstwa, manipulacje, ciągła pogoń – to skutek „źle” ulokowanych uczuć. Każdy kocha innego. Konstanty zadurzony jest w Ninie, która pragnie Borysa. Irina bez Borysa żyć nie może, a ten z kolei, chyba nie do końca wie czego chce, między innymi stąd to całe zamieszanie. Spektakl jest bardzo intensywny. To godzinna podróż przez najróżniejsze, silne emocje, które są bardzo dobrze odegrane.

Agnieszka Pilecka

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.