Newsletter

Antyciało

 

 

Antyciało

 

scenariusz i reżyseria: Marcin Grota,

obsada: Agata Mieniuk, Bartłomiej Sudak, Jeremiasz Gzyl,

Teatrrr

 

Zapraszamy wszystkich spragnionych rozrywki na najwyższym poziomie na kolejną, po bardzo dobrze przyjętym „Bjórze”, propozycję według tekstu i w reżyserii Marcina Groty. Druga część serialu teatralnego poświęconego problematyce kapitalizmu.

Poważne dylematy w nie do końca poważnej formie. Lekko, surrealistycznie, ironicznie – przewrotny humor i zabawne piosenki z przymrużeniem oka.

Cała atmosfera kapitalizmu powoduje, iż egoizm jest ludziom szczepiony w ciągu całego życia, począwszy od dzieciństwa, szczepiony przez wychowanie i warunki społeczne, przez konkurencję, przez ciężką walkę o chleb, przez panowanie pieniędzy, przez cały system niewoli. Jest to ogromna hodowla i szkoła egoizmu.

Edward Abramowski

Czy widmo krąży po świecie? Widmo rewolucji? Czy współczesny kapitalizm  spowoduje kolejne społeczne wstrząsy? Czy dyktat pieniądza, wyścig szczurów, wszechobecny konsumpcjonizm wywołają bunt? Czy – tak jak chcą myśliciele lewicowi – kapitalizm nieuchronnie prowadzi do niesprawiedliwości społecznej na ogromną skalę i wojen?  Czy – tak jak uważają współcześni alterglobaliści – kapitalizm w procesie globalizacji prowadzi do wyzysku krajów ubogich przez zamożne, dając w rezultacie współczesną formę imperializmu?

            Te i podobne pytania budzi spektakl „Antyciało”. To kolejna, po bardzo dobrze przyjętym „Bjórze”, propozycja według tekstu i w reżyserii Marcina Groty. Spektakl stanowi drugą część serialu teatralnego poświęconego problematyce kapitalizmu. Tym razem reżyser porusza temat dotyczący nas wszystkich: pieniądze. Czy deprawują? Czy dają szczęście? Kto je zarabia, a kto jest ich pozbawiony? Jak twierdzi Jeremy Seabrook: Biedy nie można „wyleczyć”, ponieważ nie jest ona objawem choroby kapitalizmu. Raczej odwrotnie: stanowi dowód jego świetnego zdrowia.

Poważne dylematy ukazane w nie do końca poważnej formie. Wszystko podane lekko, w estetyce surrealistycznej komedii uzupełnionej ironicznymi, zabawnymi piosenkami.

 

TEATRRR. EKSPERRRYMENT

TEATRRR to nowa inicjatywa teatralna na mapie kulturalnej Trójmiasta. Powstała w roku 2015 z inicjatywy Marcina Groty, reżysera i dramaturga pochodzącego z Gdyni, stanowić ma eksperymentalną przeciwwagę dla teatrów mainstreamowych. Każda propozycja TEATRRR-u to estetyczne i intelektualne nowatorstwo. TEATRRR porusza się na styku oryginalnych tekstów i nowych metod pracy z aktorem.  Autorska metoda aktorska Marcina Groty – metoda teatrrralna – wywiedziona jest z dorobku programowania neurolingwistycznego i stanowi rozwinięcie metod tego ważnego nurtu współczesnej humanistyki.

Marcin Grota

            Reżyser, dramaturg, menadżer kultury. Urodzony w Gdyni, studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, Studium Scenariopisarskim (łódzka Filmówka),  Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Obecnie z myślą o swoich projektach teatralnych i internetowych studiuje Master Of Business Administration w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Pracował między innymi w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrze Wybrzeże (Mieszczanie wg Maksima Gorkiego), Teatrze Jaracza w Łodzi (Norway.today Igora Bauersimy – Złota Maska dla Małgorzaty Buczkowskiej, odtwórczyni roli Julii), Laboratorium Dramatu przy Teatrze Narodowym, Teatrze Nowym w Słupsku, Teatrze Gdynia Główna (Bjóro). Autor powieści Zimna wojna, licznych artykułów w mediach tradycyjnych i internetowych, były redaktor naczelny portalu Teatromiasto w Trójmieście i Warszawie. Obecnie zarządza Portalem Teatromiasto w Trójmieście oraz Portalem Café Literacka, jedynym portalem w Polsce poświęconym książkom elektronicznym. Antyciało to trzeci z napisanych przez niego i wystawionych dramatów. Twórca metody teatrrralnej, nowatorskiej metody aktorskiej. Swoją przyszłość wiąże z TEATRRR-em.

 

Bilety: 20/ 30 zł