Newsletter

Ucieczka - Flucht

 

UCIECZKA-FLUCHT

Teatr dokumentalny w podróży z Polski do Niemiec

Koprodukcja teatru Das Letzte Kleinod i Teatru Gdynia Główna

 

Historie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego „Ucieczka-Flucht”, realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec.

Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły świadków, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej pt. „Ucieczka-Flucht”, której polska premiera odbędzie się dnia 15 lipca 2016 r. w Gdyni - w nietypowym miejscu, bo na bocznicy kolejowej (ul. Architektów 1a, Gdynia Orłowo).

Polska premiera inicjuje tournée przedstawienia „Ucieczka-Flucht” na trasie kolejowej: Gdynia – Piła – Poznań – Frankfurt nad Odrą – Berlin – Lüneburg – Hanower – Bremerhaven – Geestenseth w terminie od 15 lipca do 28 sierpnia 2016 roku.

Dokumentalna sztuka teatralna w wykonaniu aktorów i muzyków z Niemiec, Polski i Rosji będzie realizowana w czterech wagonach towarowych, transportowanych wraz z pociągiem „Ozeanblauen”, który został specjalnie zaadoptowany dla artystów do realizacji teatralnych projektów site-specific.

 

Reżyseria: Jens-Erwin Siemssen (Niemcy) / Dramaturgia: Zindi Hausmann (Niemcy) / Aktorzy: Matylda Magdalena Roźniakowska (Polska), Katja Tannert (Niemcy), Margarita Wiesner (Rosja), Wlada Vladislava (Rosja), Iwo Bochat (Polska), Radosław Smużny (Polska)/ Muzyka: Szymon Jabłoński (Polska), Marcin Kozioł (Polska)

 

Historie z „Ucieczki-Flucht”

Młody rosyjski żołnierz powinien pilnować magazynu żywności, znajdującego się w okolicach Berlina, gdzie toczą się walki. Ale zamiast tego, rozdaje konserwy dla głodnych uchodźców. Dziewczynka uciekła przed Niemcami ze zburzonego rosyjskiego miasta Wałdaj. Otrzymała w końcu mieszkanie kwaterunkowe w Kaliningradzie, gdzie na klatce schodowej zalegało ciało martwego konia, które musiała samodzielnie usunąć. Obecna mieszkanka Frankfurtu, jako dziecko w Prusach Wschodnich, była świadkiem wieszania pracowników dworu na poddaszu stodoły. Jej matka po tym wydarzeniu popełniła samobójstwo. To zaledwie trzy z wielu historii, które artyści zebrali w czasie poszukiwań i podróży poprzez Rosję, Polskę i Niemcy w 2015 roku.

Doświadczenia starszego pokolenia są dziś wciąż obecne. Świadkowie z Kaliningradu, Gdyni, Frankfurtu nad Odrą i Dolnej Saksonii opowiadali o swoich traumatycznych przeżyciach, często poprzez łzy. Co nie powinno dziwić, skoro w większości przedstawiali oni swoje historie po raz pierwszy od czasów zakończenia wojny. Ich historie będą przedstawiane w miejscach, które oddają istotę historii o ucieczkach i wysiedleniu. Niemal wszyscy świadkowie opisali zachowane w pamięci przeżycia z długotrwałych transportów kolejowych.

Polska część naszej teatralnej wędrówki jest możliwa dzięki firmie STK S.A. z Wrocławia, która nie tylko jest naszym przewoźnikiem, ale pomogła również w odnalezieniu i dostarczeniu czterech wagonów towarowych - sceny spektaklu.

 

Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy
Osoby powyżej 75 roku życia - wstęp bezpłatny

Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
[email protected]
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

 

Profil projektu na facebooku.