Newsletter

Teatr Stacja Szamocin

    

 

     Teatr „Stacja Szamocin” od początku swego istnienia (od 1997 roku) jest prowadzony przez zawodowego reżysera – Lubę Zarembińską. Jego zespół stanowią głównie amatorzy – mieszkańcy Szamocina i okolic. W teatrze grają dorośli i dzieci.

     Wielopokoleniowy Teatr „Stacja Szamocin” odnosi  sukcesy na ogólnopolskich festiwalach. Między innymi, spektakl „Spowiedź w drewnie” zdobył w 1998 roku prestiżową I nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, organizowanym przez Związek Artystów Scen Polskich i Ministerstwo Kultury i Sztuki. Teatr z Szamocina znalazł się w finale konkursu, jako jedyna amatorska grupa wśród uznanych teatrów zawodowych.

      Szczególną wagę przywiązujemy do nowych kontaktów twórczych i inicjatyw teatralnych.
Teatr „Stacja Szamocin” współpracował  z niemieckimi grupami  Das Letzte Kleinod, Manufrakturtheater  z Geestenseth, Das  Schneeshnu z Bremen, ….. z Niemiec oraz aktualnie realizowane są wspólne przedsięwzięcia artystyczne z Teatre „Nadieżda”  ze Sławska (Rosja) oraz amerykańską grupą z Portland (USA) Hand2Mouth.

     Głównym jednak  celem jest skupianie wielopokoleniowych aktorów (amatorów i zawodowców) i tworzenie wartościowych przedstawień teatralnych. Staramy się o pozyskanie widza, któremu można przedstawić różnorodną i bogatą ofertę podczas organizowanych przez Stowarzyszenie imprez. Teatr tworzy spektakle dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych – lalkowe, w żywym planie oraz plenerowe.

Latem, obok widzów miasteczka i okolicznych miast, przychodzą na prezentacje w magazynie dworcowym oraz na placu manewrowym, również turyści i obcokrajowcy.

Aktualnie w repertuarze Teatru „Stacja Szamocin” znajduje się kilka różnorodnych przedstawień dla dzieci i dorosłych.

Ośrodek „Stacja Szamocin” – to miejsce pracy, prezentacji artystycznych, organizacji imprez, realizator projektów.

Powstał w 1996 roku. W tym czasie Lubę Zarembińską zainteresowała nieczynna stacja kolejowa w Szamocinie. Zrujnowany budynek inspirował do tworzenia nowych spektakli teatralnych,ale przede wszystkim do podjęcia kroków w celu uniezależnienia swoich działań. Narodziła się idea utworzenia Ośrodka, w którym byłoby miejsce na pracę artystyczną, prezentacje, próby, warsztaty, wystawy, koncerty, a także bazę noclegową dla gości. Po serii niekończących się napraw, udało się zatrzymać destrukcję, ale budynek wciąż wymaga generalnego remontu.

Zdewastowane, opuszczone i zaniedbane miejsce, po adaptacji stało się miejscem dla każdego: dla mieszkańców miasta oraz dla przybyszy – artystów. Również dla tych, którzy nie mają swojego miejsca, dla niespokojnych duchem i wytrwałych w poszukiwaniu niknących śladów historii. Dla każdego sensownego działania twórczego i społecznego.

Najwcześniej na dworcu pojawiły się dzieci. Ciekawskie, zawsze skore do pomocy. Nieraz bardzo zaniedbane. Albo niewiedzące, co robić z wolnym czasem i rozpierającą ich energią. Przyszły pierwsze i są już z nami. Same prosiły, „by być w teatrze”.

Mówią „NASZ DWORZEC”. Niektórzy są już następcami rozpoczętych działań…

W Teatrze Gdynia Główna prezentowane są głównie przedstawienia dla najmłodszych widzów w ramach cyklu " Stacja Bajek"

Szczegóły na www.stacjaszamocin.pl