Teatr Gdynia Głowna

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POCIĄG DO MIASTA 2019- STACJA OBRZEŻA

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POCIĄG DO MIASTA 2019- STACJA OBRZEŻA

V OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POCIĄG DO MIASTA – STACJA OBRZEŻA
NA OBRZEŻACH TEATRU I MIASTA

Burzliwe życie psalmisty, spółdzielczość w wydaniu publicystycznym, uczuciowa adaptacja Szekspira i błyskotliwy przepis na zostanie wariatem… To tylko wybrane tematy spektakli, które zaprezentujemy w ramach tegorocznej, piątej edycji Festiwalu Teatru Gdynia Główna – Pociąg do Miasta. To pierwsza odsłona, w której Teatr Gdynia Główna usuwa się nieco w cień, dając pierwszeństwo zaproszonym gościom. Pokażemy wyłonione w konkursie, najciekawsze spektakle krajowych teatrów offowych, które badają granice nowoczesnego teatru i odważnie poruszają aktualne tematy. Pozwoli to na zapoznanie się z twórcami, ideami i estetykami we współczesnym teatrze. Jubileuszowa edycja festiwalu wychodzi z centrum i swoim działaniem obejmuje całą Gdynię. Jak co roku, także i tym razem aktualne i odważnie eksplorujące obrzeża teatru spektakle zaprezentujemy w nietypowych i wartych odkrycia przestrzeniach miasta. Co ważne ­­miejsca prezentacji spektakli nie są przypadkowe, wybraliśmy je w taki sposób, żeby korespondowały z treścią i formą przedstawień. Program festiwalu jest aż gęsty od atrakcji – przez 6 dni pokażemy spektakle sześciu wyjątkowych twórców offowych z całej Polski – w sumie 12 prezentacji. To jednak nie koniec – wieczornym spektaklom towarzyszyć będą popołudniowe przedstawienia dla najmłodszych widzów a wszystko to pod okiem Młodej Krytyki Teatralnej! Dajcie się zaskoczyć! Eksplorujcie z nami obrzeża miasta! Odkrywajcie z nami obrzeża teatru!

Wstęp na wszelkie wydarzenia jest bezpłatny.

Szukajcie nas w Gdyni między 5 a 10 sierpnia!

 

W tej edycji zaprezentujemy następujące spektakle:

PRÓBY JÓZEFA K. – PREMIERA

wg Procesu Franza Kafki / SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak / OBSADA: Jakub Kornacki, Marek Kościółek / TEATR STAJNIA PEGAZA / GDYNIA

Według słynnego socjologa i psychoanalityka Ericha Fromma Józef K., główny bohater „Procesu” Franza Kafki, jest człowiekiem, który nie umie wziąć odpowiedzialności za własną egzystencję. Nie stać go na poświęcenie się żadnej idei. Prowadzi nudne, monotonne życie, pozbawione wartości. Jest w zasadzie człowiekiem zbędnym, nieprzydatnym ani społeczeństwu, ani nawet żadnej jednostce.
W adaptacji Ewy Ignaczak tytułowy proces jest więc ostatnim momentem, w którym K. może odmienić swoje życie. Jednak zamiast tego staje się jeszcze bardziej egocentryczny, interesowny, niesamodzielny i powierzchowny. Czy sytuacja aresztowania wywoła w nim jakąkolwiek refleksję na temat jego płaskiej i „letniej” egzystencji? Czy Józef K. odnajdzie odpowiedzi na pytania: Kto go oskarża? Jaka władza prowadzi postępowanie? Wobec jakiego prawa jest winien?
Czy pozna szczęście i skorzysta z szansy, by delektować się życiem?

5 I 6 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK, WTOREK) GODZ. 21:00

DZIEDZINIEC / ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 4

ul. Chwaszczyńska 26 (Karwiny)

 

ATRAPA I UTOPIA

REŻYSERIA: Anna Sadowska / SCENARIUSZ: Iwona Konecka / OBSADA: Iwona Konecka /

IWONA KONECKA / WROCŁAW

To wywód trochę już zmęczonej aktywistki, która co chwilę się poddaje, lecz poddać się nie może.

W pseudoakademickiej formie wykłada widowni sens swoich działań, by za chwilę skontrować go poetycko-teatralnym obrazem. Dlatego Atrapa i Utopia to esej teatralny. Artystka szuka tematu w publicystyce i filozofii politycznej, a przede wszystkim w nowej polskiej poezji. To inspiracje, z których montuje teatralne metafory: zmienne i nieokiełznane, a wśród nich: sekwencje wybuchów, rockowe koncerty, trochę benzyny a nawet Święty Mikołaj…

5 I 6 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK, WTOREK) GODZ. 21:00

RAMPA / DEGUSTACJA – VINTAGE & ART CLUB

ul. Architektów 1A (Orłowo)

 

H(2)O

Insp. „Hamletem” Williama Szekspira / SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Anna Rakowska, Piotr Misztela / OBSADA: Anna Rakowska, Piotr Misztela / TEATR STREFA OTWARTA / WROCŁAW
Scena spotkania Hamleta z Ofelią oferuje możliwość wnikliwego przyjrzenia się zawikłanym relacjom pomiędzy dwojgiem ludzi. Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy.
Spektakl jest pogłębionym studium kluczowej sceny w dramacie „Hamlet” według Szekspira. Stanowi próbę rekonstrukcji metod pracy aktora elżbietańskiego i analizę praktyk Teatru Elżbietańskiego, w nadziei odkrycia zapomnianych jakości teatralnych oraz własnych środków wyrazu.

7 I 8 SIERPNIA (ŚRODA, CZWARTEK) GODZ. 21:00

PLAC / PLAC ZABAW „ZAMECZEK”

ul. Piekarska 2-8 (Obłuże)

 

SPÓLNOTA

SCENARIUSZ: Piotr Froń / REŻYSERIA: Marta Streker / OBSADA: Agata Obłąkowska, Karolina Micuła, Igor Kujawski, Adam Michał Pietrzak, Przemysław Furdak / TEATR UKŁAD FORMALNY / WROCŁAW

Spektakl “Spólnota” eksploruje zapomniany i wpędzony w dalekie obrzeża bieżącej dyskusji publicystycznej temat spółdzielczości. Kooperatyzm, który stanowił podstawę polskiej przedwojennej gospodarki, dziś został wyparty przez kapitalizm i zmarginalizowany do archaicznych struktur spółdzielni mieszkaniowych. Przedstawienie budowane we współpracy z widzem, od samego początku łamie podział na widownię i aktorów, balansując pomiędzy formą performance’u a wydarzeniem teatralnym.

7 I 8 SIERPNIA (ŚRODA, CZWARTEK) GODZ. 21:00

PARKING / KLUB 43. BAZY LOTNICTWA MORSKIEGO                  

ul. Zielona 37 (Babie Doły)

 

KRÓL DAVID – LIVE!

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Jacek Bała / OBSADA: Sambor Dudziński / TEATR DRUGIEJ STRONY/ KRAKÓW

„Król Dawid Live!” to monolog oparty na dwóch fabularnych filarach: z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty – króla Dawida; z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika na czas, póki rabin nie nakłoni go do wyjawienia swego imienia i nie każe wyjść przez mały palec u nogi opętanego.

9 I 10 SIERPNIA (PIĄTEK, SOBOTA) GODZ. 21:00

ZABYTKOWE KINO / POLONIA SKWER

ul. Żeromskiego 45-47 (Śródmieście)

 

RAPORT PANIKA

SCENARIUSZ: Arti Grabowski / REŻYSERIA: Marek Kościółek / OBSADA: Arti Grabowski / ARTI GRABOWSKI / KRAKÓW

Spektakl kolażowo oparty jest na motywach “Dziennika panicznego” Rolanda Topora oraz tekstach własnych. Każda scena wyprowadza widza na paniczne manowce naszej narodowej tożsamości, oceany fobii, autoironicznie wytyka polskie przywary i słabości. Arti rozprawia się również ze sobą, dumą patriotycznego frustrata, egocentrycznymi skłonnościami; szuka źródeł narodowych infekcji; ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji.

9 I 10 SIERPNIA (PIĄTEK, SOBOTA) GODZ. 21:00

ULICA / DAWNY DOM KURACYJNY (KURHAUS)

ul. Orłowska 2-6 (Orłowo)

STACJA BAJEK

 

BAJKA O KSIĘCIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU

wg Pierre’a Gripariego / REŻYSERIA: Ewa Ignaczak / OBSADA: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak / TEATR STAJNIA PEGAZA / GDYNIA

Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych, jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu.

Bajka o Pipo to uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni.
Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

Forma spektaklu ruchomego pozwoli młodym widzom doświadczyć bliskiego obcowania ze sztuką i przekonać się, że granice wyobraźni sięgają znacznie dalej niż można by przypuszczać.

5 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 17.00
DZIEDZINIEC / ZSP NR 4

ul. Chwaszczyńska 26 (Karwiny)

7 SIERPNIA (ŚRODA) GODZ. 17.00   

PARKING / KLUB 43. BAZY LOTNICTWA MORSKIEGO

ul. Zielona 37 (Babie Doły)
9 SIERPNIA (PIĄTEK) GODZ. 17.00
ZABYTKOWE KINO / POLONIA SKWER

ul. Żeromskiego 45-47 (Śródmieście)

DZIELNY KAPITAN AHAB

insp. „Moby Dickiem” Hermana Mellville’a / REŻYSERIA: Grzegorz Kujawiński / OBSADA: Piotr Rogalski, Piotr Srebrowski, Oliwer Zypper / TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

Awanturnicza podróż morska!  Porywająca opowieść przeniesie widzów na pokład statku, którym wspólnie przemierzymy niespokojne odmęty mórz.
Młody chłopiec imieniem Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wejściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W trakcie wojaży zakosztuje trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzy się ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Ahab, wraz załogą, poluje na białego, niedoścignionego wieloryba imieniem MOBY DICK. Bestia zatopiła już wiele statków i obgryzła niejedną kończynę. Dlaczego więc Ahab ściga wielkiego kaszalota? Czy z nowym członkiem załogi uda się pochwycić Lewiatana? Zaczyna się przygoda na otwartym morzu!
W spektaklu ważną rolę odegra sztuka imitacji dźwięków. Narracja akustyczna spektaklu zostanie wykreowana na żywo przy użyciu wymyślnych maszyn, nietypowych instrumentów i rekwizytów.

5 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 17.00

RAMPA / DEGUSTACJA – VINTAGE & ART CLUB

ul. Architektów 1A (Orłowo)

7 SIERPNIA (ŚRODA) GODZ. 17.00 

PLAC / PLAC ZABAW „ZAMECZEK”

ul. Piekarska 2-8 (Obłuże)

9 SIERPNIA (PIĄTEK) GODZ. 17.00

ULICA/ DAWNY DOM KURACYJNY (KURHAUS)

ul. Orłowska 2-6 (Orłowo)

 

SZCZEGÓŁOWA MAPA LOKALIZACJI TUTAJ. KLIKNIJ!

Zapraszamy na Interaktywną Zabawę Teatralną!

EKO-PRZYGODA

insp. „Dzielnym Kapitanem Ahabem” Teatru Gdynia Główna

Wciel się w rolę wynalazcy, muzyka i tancerza.

Zapewniamy:

  • burzliwą burzę mózgów
  • kreatywne konstrukcje
  • ruchowe improwizacje
  • muzyczne eksperymenty

Z pozornie niepotrzebnych rzeczy i odpadków wspólnie wykreujemy instrumenty muzyczne oraz pomysłowe sprzęty domowego użytku, które w codziennym życiu pomogą nam zadbać o naszą planetę.

Kiedy:

6 sierpnia (WTOREK) GODZ. 17.00

8 sierpnia (CZWARTEK) GODZ. 17.00

10 sierpnia (SOBOTA) GODZ. 17.00

Gdzie:

Teatr Gdynia Główna/Gdynia

  1. Konstytucji 1 (Śródmieście)

Akcja rekomendowana dla rodzin z dziećmi.

Wstęp bezpłatny.

POWRÓT

insp. „Bajką o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” Teatru Gdynia Główna

Zostaniecie porwani w wir losowych zdarzeń, w trakcie zabawy dowiecie się:

  • jak pokonywać trudności
  • jak rozwiązywać piętrzące się problemy i przeciwności
  • co jest niezbędne by dotrzeć do celu

Podobnie jak Książę Pipo, będziecie zaskakiwani, a także będziecie musieli sięgnąć do swojego sprytu, odwagi i determinacji, nie zapominając o uczciwości i dobroci. Każdy dotrze do celu ale każdego podróż będzie osobną opowieścią.

Kiedy:

6 sierpnia (WTOREK) GODZ. 15.00

8 sierpnia (CZWARTEK) GODZ. 15.00

10 sierpnia (SOBOTA) GODZ. 15.00

Gdzie:

Teatr Gdynia Główna/Gdynia

  1. Konstytucji 1 (Śródmieście)

Akcja rekomendowana dla rodzin z dziećmi w wieku 6+

Wstęp bezpłatny.

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA

ORGANIZATORZY: TEATR GDYNIA GŁÓWNA, FUNDACJA „KLINIKA KULTURY”

PARTNERZY: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 46 W GDYNI, DEGUSTACJA – VINTAGE & ART CLUB, KLUB 43. BAZY LOTNICTWA MORSKIEGO, POLONIA SKWER, MUZEUM MIASTA GDYNI, AUTOMOBILKLUB MORSKI, LECHSTARTER

 

PATRONAT MEDIALNY: TRÓJMIASTO.PL, RADIO GDAŃSK, GAZETA WYBORCZA, NIETAKT, E-TEATR

„NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO” ZA NAJLEPSZĄ RECENZJĘ TEATRALNĄ JEST FINASOWANA ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO.

 

 

Szczegóły na:

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

BLOG FESTIWALU: www.pociagdomiasta.blogspot.com

 

SZCZEGÓŁOWA MAPA PREZENTACJI TUTAJ! KLIKNIJ!