Teatr Gdynia Głowna

14.12 G. 18:00 WSZYSTKO JEST FILOZOFIĄ - DOKTOR IWONA KRUPECKA

Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane. Doktor Iwona Krupecka

„Ciemna strona nowoczesności – o latynoamerykańskiej filozofii wyzwolenia” opowie nam doktor Iwona Krupecka, która specjalizuje się w historii filozofii nowożytnej oraz filozofii kręgu hiszpańskojęzycznego. Cykl „Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane” to popularyzatorska seria wydarzeń, która ma na celu prezentację dorobku polskich naukowców, a także, poprzez otwartą dyskusję, aktywizację osób, które na co dzień nie mają kontaktu z filozofią.

data: 14 grudnia 2017 (czwartek)

godzina: 18:30

miejsce: Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1/Dworzec PKP

bilety: wstęp wolny

Temat kolejnego wykładu to „Ciemna strona nowoczesności – o latynoamerykańskiej filozofii wyzwolenia”. Lata 70-te XX wieku to moment wyłonienia się w Ameryce Łacińskiej nurtu filozofii wyzwolenia – krytycznego wobec spuścizny europejskiej filozofii, ujmującego myśl jako zawsze usytuowaną i kontekstową. Naczelną kategorią interpretacyjną staje się opozycja centrum/peryferie. Z tej perspektywy, naznaczonej doświadczeniem podboju, zniszczenia, wykluczenia myśli rodzimej i rodzimych praktyk, europejski projekt nowoczesności jawi się jako z konieczności związany z kolonializmem. Celem spotkania będzie uchwycenie głównych tez ruchu, w odniesieniu do idei nowoczesności, a także określenie jego potencjału filozoficznego.

Dr Iwona Krupecka – absolwentka filozofii i filologii polskiej UG. Od 2005 roku pracuj w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Zajmuje się historią filozofii nowożytnej, filozofią kręgu hiszpańskojęzycznego. Za książkę Dysputa w Valladolid (1550/1551) nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatka Nagrody „Literatury na Świecie”.

„Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane” to dwa cykliczne wydarzenia, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych filozofią.

Pierwszy cykl to seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). Jeszcze w tym roku gościć będziemy między innymi doktora Sebastiana Dudę.

Drugi cykl to otwarte dyskusje filozoficzne, realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się  posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, „który jest najlepszym doradcą”, jak mawiał Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Organizator: Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy: CKG, Gdynia Kulturalna, Gdyńskie Centrum Filmowe,

Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luxemburga, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna

Patroni Medialni: Radio Gdańsk, Filozofuj!, Teologia Polityczna, Tygodnik Powszechny, Machina Myśli, Kwartalnik Artystyczny Bliza, Fundacja Centrum Kopernika, Copernicus Center Press, Filozofia w Praktyce, Gdyńska Strefa Kultury.

 

Szczegółowy program:

www.vademecumgdynia.org

www.facebook.com/cafevademecum

www.miastoslowa.pl