Teatr Gdynia Głowna

64. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

…artysta żywego słowa powinien być czułym słuchaczem nie tylko autora i samego siebie, ale i społeczeństwa, z którego wyrasta i w którym żyje.

Mieczysław Kotlarczyk – twórca Teatru Rapsodycznego, 1966

 

Wydarzenie o wyjątkowo długiej tradycji – organizuje je działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. Najnowsza edycja rozpocznie się w piątek 12 kwietnia i potrwa do niedzieli, 14 kwietnia, a jego uczestnicy z terenu całej Polski już po raz 64. będą rywalizowali w pięciu kategoriach: recytacja młodzieżowa i dorosłych, poezja śpiewana, teatr jednego aktora, wywiedzione ze słowa. Udo­wod­nią tym samym, jak wielka jest ich wrażli­wość, jak ważna jest sztuka żywego słowa i tro­ska o ojczy­sty język. Pierwsze dwa dni wydarzenia rozpoczną się o godzinie 10 i będą skupione na turniejach, w piątek 12 kwietnia odbędzie się turniej recytatorski (kategoria młodzieżowa i dorośli) i turniej wywiedzione ze słowa, na sobotę zapowiedziano turniej teatrów jednego aktora i turniej poezji śpiewanej. Koncert galowy, w ramach którego odbędzie się ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród rozpocznie się w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 13.

Teatr Gdynia Główna, wstęp wolny.

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – harmonogram

12 kwietnia (piątek)

godz. 11.00 – 15.00 TURNIEJ RECYTATORSKI (kategoria młodzieżowa)

godz. 15.00 – 16.30 TURNIEJ RECYTATORSKI (kategoria dorośli)

godz. 17.30-18.30 TURNIEJ WYWIEDZIONE ZE SŁOWA

19:30 Spektakl: Monodram „Mańka” wg powieści Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”reż. Krystyna Maksymowicz – wykonanie Alicja Czarnuszka

13 kwietnia (sobota)

godz. 10.00 – 14.00 TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ

godz. 15.00 – 19:00 TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

14 kwietnia (niedziela) godz. 13.00

Koncert galowy, ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród

 

Komisja Artystyczna Turnieju Wojewódzkiego 64. OKR-u:

dr Krystyna Maksymowicz – Aktorka i logopeda. Od wielu lat etatowo związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i a wcześniej PWST we Wrocławiu. Od roku 2012 członek Zespołu Kultury Żywego Słowa, Rady Języka Polskiego.

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Marek Sadowski – Aktor, poeta, tekściarz, tłumacz. Absolwent PPSWA im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 2015 roku aktor Teatru Muzycznego w Gdyni.

Prowadzenie konkursu: Kacper Konkol

 

Wstęp bezpłatny

Spektakl 

Monodram „Mańka” wg powieści Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”
reż. Krystyna Maksymowicz – wykonanie Alicja Czarnuszka

Bohaterką jest wrażliwa, nieprzystosowana do rzeczywistości, odmienna, trochę dziwaczna kobieta, która myśli o sobie, że jest „Czarną Mańką” – warszawską Królową Przedmieścia, handluje na bazarze garnkami, jej mąż, dresiarz z okolicy, zostawia ją krótko po ślubie. Kobieta wymyśla, że jest w ciąży, wariuje, w końcu, pchając swój śmieciowy wózek z urojoną córką, wpada pod pędzącą ciężarówkę.  Opowieść o losie Kopciuszka i pucybuta,  bez wyśnionego księcia i baśniowego zakończenia. Iluzja wszechobecnej popkultury, tego lepszego świata płynącego z reklam i telewizorów zderzona z rzeczywistością. Gdzie jest granica marzeń, komedii romantycznych i świata realnego? Jak pogodzić świat bajek z codziennością złowrogą i okrutną?

Alicja Czarnuszka – osoba słabo widząca, ale mimo to – malarka, recytatorka – wieloletnia członkini grupy wokalno teatralnej ESPERO, działającej przy PZN/o Szczecin. Należy do grona najlepszych recytatorek w skali ogólnopolskiej, wielokrotna laureatka konkursów recytatorskich, nagrodzona na Finałach Ogólnopolskich OKR i wielu innych. Stale działająca w Centrum Aktywności Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych Wzrokowo przy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Animatorka ruchu społeczno-kulturalnego osób niewidomych i słabo widzących. W 2016 roku za swoją pasję została doceniona tytułem – Kobiety niezwykłej LADY DI im. Krystyny Bochenek – przyznanej przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. W 2018 uhonorowana Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, oraz Złotą Odznaką PZN.

1) Monodram „Mańka” wg powieści Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”
reż. Krystyna Maksymowicz – wykonanie Alicja Czarnuszka
I miejsce na “Sam na scenie” Finale OKR w Słupsku w 2018
II miejsce na XXII Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków  w Szamotułach 2018
I miejsce  na XII Tyskim Festiwalu Monodramu MoTyF marzec 2019
2) Inne nagrody między innymi:
·         GRAND PRIX za monodram „Niewidka” Tadeusza Nowaka reż. Krystyna Maksymowicz  na V Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” Piotrków Trybunalski 2015
·         MISTRZYNI SŁOWA na Polsko-Ukraińskich Spotkaniach Mistrzów Słowa w Lublinie, kwiecień 2016
·         Tytuł Arcy Mistrzyni na 20. Jesiennym Turnieju Recytatorskim „Romantycznie”2015, Szczecin Dąbie
·         II miejsce w kategorii recytacji i II miejsce w kategorii Wywiedzione ze słowa na 61.OKR Ostrołęka 2016
·            II miejsce na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” Elbląg 2017
·         Na XIV Spotkaniach ze Sztuką Słowa  ~ Wiara ~ Nadzieja ~ Miłość ~ Szczecin  Alicja Czarnuszka zdobyła po raz – ho, ho, ho… któryś –
I MIEJSCE i zaskarbiła sobie uznanie widzów otrzymując NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.
I miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. R. Brandstaettera   “Wyjście z cienia”  w Trzciance  2018

 

Patronat i wsparcie finansowe:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat honorowy:

Minister Edukacji Narodowej

Sponsor główny:

Samorząd Województwa Pomorskiego

Przyjaciele imprezy:

Pomorski Kurator Oświaty

Miasto Gdynia

Radio Gdańsk

 

Organizatorzy:

Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie

Pomorskie Towarzystwo Kultury Teatralnej

Teatr Gdynia Główna

Fundator Bursztynowej Nagrody Publiczności:

Pomorskie Towarzystwo Kultury Teatralnej