Teatr Gdynia Głowna

Akcja/ Regeneracja - Warsztaty wytchnieniowe 2022 - ostanie spotkanie 27 czerwca

Teatr Gdynia Główna rozpoczyna nabór uczestników do projektu "Warsztaty wytchnieniowe 2022"!

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia

zapraszają na wyjątkowy projekt:

WARSZTATY WYTCHNIENIOWE 2022

Mamy wolne miejsca na ostatnie warsztaty w dniu 27 czerwca!!!

Pomyśl o sobie, aby lepiej pomagać innym!

Teatr Gdynia Główna zaprasza nauczycieli i pracowników oświaty oraz służby zdrowia, a także osoby pracujące w szeroko rozumianej kulturze do udziału w drugiej edycji bezpłatnych warsztatów wytchnieniowych opartych na technikach teatralnych i kreatywnych. Nasze zajęcia podpowiadają skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem, pobudzają kreatywności i umożliwiają spojrzenie na problemy świeżym okiem.

W odpowiedzi na prośby ubiegłorocznych uczestników wprowadzamy nowość – składające się aż z 7 spotkań warsztaty cykliczne, których forma pozwoli na znacznie szersze i głębsze skupienie się na poruszanych tematach i dopasowanie treści do dynamiki i oczekiwań grupy.

Cyklicznie i jednorazowo

Warsztaty rozpoczną się 15 marca 2022 roku i będą realizowane na dwa sposoby:

  1. a) warsztaty cykliczne — 7 spotkań po trzy godziny (zajęcia potrwają łącznie półtora miesiąca — trzygodzinne spotkania będą organizowane raz w tygodniu, uczestnicy pracują w tej samej grupie osób i deklarują uczestnictwo we wszystkich spotkaniach)
  2. b) warsztaty jednorazowe — 8 spotkań po trzy godziny (zajęcia mają formę jednego spotkania trzygodzinnego, za każdym razem warsztaty realizowane są z inną grupą osób, uczestnicy wybierają z zaproponowanych terminów spotkań jeden — najbardziej dogodny dla siebie)

Zajęcia będą prowadzone przez współpracujących z teatrem pedagogów teatru, artystów i terapeutów w siedzibie TGG (podziemia budynku Dworca PKP Gdynia Główna).

Nowa sytuacja, nowe wyzwania

Zajęcia kierujemy do przedstawicieli zawodów, dla których sytuacja pandemiczna była i jest szczególnie trudnym wyzwaniem. Do udziału zapraszamy więc: nauczycieli i pracowników oświaty, lekarzy, pielęgniarki, ratowników i pozostałych przedstawicieli zawodów medycznych oraz osoby pracujące w szeroko rozumianej kulturze.

Projekt „Akcja/Regeneracja 2022” skierowany jest głównie do osób związanych z Gdynią (pracujących tutaj lub mieszkających), które będą traktowane priorytetowo podczas zapisów.

Dlaczego warto?

Sprawdzone metody

W warsztatach wykorzystamy sprawdzone i skuteczne techniki, które wcześniej używaliśmy m.in. podczas pracy z aktorami nad rolą, zastosujemy również wybrane metody pedagogiki teatru. Celem jest tutaj ułatwienie głębokiego relaksu, przyjrzenie się własnym odczuciom i neutralizacja negatywnych emocji. Innym i ważnym efektem wspomnianych metod jest uruchomienie własnego potencjału kreatywnego.

Bezpieczne rozwiązania

Zajęcia będą realizowane w małych grupach, co gwarantuje skupienie się na indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach odbiorców. Zadbamy o bezpieczną atmosferę wzajemnego zaufania i wydajne metody pracy, które zagwarantują intymność i komfort.

Dłuższy i głębszy proces

Czasem jedno trzygodzinne spotkanie wytchnieniowe to zbyt mało. Dlatego właśnie proponujemy również zajęcia cykliczne, w ramach, których przewidujemy 7 trzygodzinnych spotkań organizowanych raz w tygodniu. To rozwiązanie pozwoli na znacznie szersze i głębsze skupienie się na poruszanych tematach i dopasowanie treści do dynamiki i oczekiwań grupy. Dodatkową zaletą jest organizacja zajęć cyklicznych w ramach tej samej grupy uczestników, a więc wymiana doświadczeń w intymnej atmosferze, pobudzenie kreatywności i umożliwienie wspólnych poszukiwań rozwiązań wybranych problemów.

Daty zajęć:

Warsztaty pojedyncze/jednorazowe:

27 czerwca

Wszystkie warsztaty odbędą się w godzinach 17:00 – 20:00

 

Wytchnienie po raz drugi

Tegoroczne warsztaty wytchnieniowe to kontynuacja ubiegłorocznych zajęć, które prowadziliśmy w ramach projektu “Akcja/Regeneracja 2021”.

Od końca października 2021 roku udało nam się zrealizować 10 spotkań, w których uczestniczyły 62 osoby. Podczas trzygodzinnych spotkań w siedzibie Teatru Gdynia Główna używaliśmy technik teatralnych i kreatywnego pisania, próbowaliśmy zapewnić uczestnikom momenty relaksu, podpowiadaliśmy sposoby radzenia sobie ze stresem i wspieraliśmy ich potencjał twórczy. Czy to się udało? Zdecydowanie tak. Wielu naszych odbiorców wychodziło z warsztatów z nową energią, podkreślając również, że zajęcia przypominały im o konieczności dbania o siebie i częstszej regeneracji własnych zasobów.

Zgłoś się już dziś!

Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy w internetowym formularzu – https://bit.ly/warsztatytgg
Osoby zainteresowane mogą także wysyłać swojego zgłoszenia e-mailem (z danymi osobowymi, e-mailem i telefonem kontaktowym oraz rodzajem wybranych zajęć, w tytule wpiszcie „warsztaty wytchnieniowe”), na adres: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Gdynia.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/502267791537262

 

Zajęcia poprowadzą:

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. W roku 2013, wraz z Ewą Ignaczak założyła w Gdyni Teatr Gdynia Główna w Gdyni, którego jest dyrektorem. Nagrodzona w konkursie „Eurotalent” TVP Poznań, w dziedzinie kultury, w 2003 roku. Nominowana do Sztormów Roku 2014 w dziedzinie kultury oraz do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2014. Laureatka Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdynia „Galion Gdyński 2015” w dziedzinie animacji kultury. Poprowadzi zajęcia jednorazowe i część cyklicznych.

Katarzyna Chmielewska – założycielka i dyrektor artystyczna Teatru Dada, choreografka, tancerka, nauczycielka tańca; laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1993); studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli (1997-9). Od 1993 współtworzy wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw; związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie regularnie tworzy i prezentuje swoje spektakle. Działając od początku jako kolektyw twórczy, stworzyli dotąd blisko 50 przedstawień, współpracując na stałe z kilkunastoma artystami z Polski, Europy i ze świata. W Teatrze Dada w ramach swej pracy artystycznej prowadzi lekcje z techniki tańca współczesnego i improwizacji, realizuje autorskie choreografie. Regularnie współpracuje też jako choreograf z innymi reżyserami w Polsce przy realizacji licznych spektakli w teatrach dramatycznych. Poprowadzi zajęcia w ramach warsztatów cyklicznych.

Ewa Ignaczak – studiowała na warszawskiej Akademii Teatralnej, założycielka i reżyserka niezależnego Teatru Stajnia Pegaza. Wieloletnia animatorka życia kulturalnego w Trójmieście – laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej (2001). Autorka projektów: „Teatr a natura”, „Teatr a szaleństwo”, „Teatr Zajechał”, “Zaczynania Teatralne”, „Lekcje Teatralne”, Polska Akademia Teatru Niezależnego na Litwie. Założycielka i od 2003 do 2011 roku dyrektor Sopockiej Sceny Off de BICZ. Reżyserka teatralna kilkudziesięciu spektakli teatralnych, nagradzanych na wielu festiwalach Polsce. Założycielka i Wiceprezes Fundacji „Klinika Kultury”, a także założycielka i Dyrektorka Artystyczna Teatru Gdynia Główna. Kuratorka Artystyczna międzynarodowego unijnego projektu “South Baltic Academy of Independent Theatre – a Tool of Social Change”. W latach 2013-2015 Członkini Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, oceniała także wnioski w konkursie ofert dla Urzędu Miasta w Gdyni. Nagrodzona “Galionem Gdyńskim za rok 2015” w dziedzinie animacji kultury oraz Nagrodą Specjalną Za Animację Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego w roku 2017. Poprowadzi część zajęć cyklicznych.

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Współtwórczyni spektakli poetyckich, spacerów literackich i spacerów z twórczym pisaniem. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy twórczej (2017), Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego (2017). Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2021 roku jej powieść „Kraboszki” zdobyła I miejsce w kategorii „proza” w 23. Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina. Poprowadzi zajęcia jednorazowe i część cyklicznych.

Jacek Panek – członek Stowarzyszenia Artystyczno- Społecznego Feeria. Magister Pedagogiki oraz absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył Południowobałtycką Akademię Teatru Niezależnego (BAIT) oraz Akademię Teatru Alternatywnego, realizowaną przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Brał udział w przedsięwzięciach teatralnych i projektach Teatru Gdynia Główna, Teatru Czarny Kwadrat oraz Teatru Znak. W latach 2013-2019 pracował jako instruktor teatralny dla grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych w Gdańskiej Szkole Artystycznej. W latach 2019- 2020 pracował jako instruktor teatralny w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku. Od 2016 roku współtworzy spektakle Teatru Forum prezentowane w Teatrze Gdynia Główna, Gdańskiej Szkole Artystycznej i Zakładzie Kulturalnym, a także tworzy i realizuje projekty Stowarzyszenia Feeria. Poprowadzi część zajęć cyklicznych.

 

Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Gdyni.

Aktualności

Akcja/ Regeneracja – Warsztaty wytchnieniowe 2022 – ostanie spotkanie 27 czerwca

Teatr Gdynia Główna rozpoczyna nabór uczestników do projektu “Warsztaty wytchnieniowe 2022”!

Czytaj dalej

ODYSEJA SCHULZOWSKA 2022

Teatralna podróż do źródeł

Gdyńskie zakamarki, podwórka i boiska staną się sceną intrygujących spektakli teatralnych według prozy Brunona Schulza. Teatr Gdynia Główna zaprasza do wspólnego odkrywania bogatych sensów i znaczeń prozy pisarza z Drohobycza w ramach projektu teatralnego “Odyseja Schulzowska 2022”.

Czytaj dalej

WOLONTARIUSZE POTRZEBNI OD ZARAZ! DOŁĄCZ DO NAS!

To propozycja dla aktywnych osób zainteresowanych kulturą, które lubią pracować w zespole! Współpraca w ramach wolontariatu może być szansą na zdobycie cennych doświadczeń, nawiązania interesujących znajomości, poznacie również organizację wydarzenia kulturalnego “od kuchni” Szukamy wolontariuszy, którzy pomogą nam w organizacji następujących wydarzeń: projektu “Odyseja Schulzowska 2022” (4 wydarzenia w terminie od 25 czerwca do 19 sierpnia) oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego “Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium 2022” w terminie. 8-13 sierpnia. Zgłoś się już dziś.

Czytaj dalej

SENSORIKO

Ciało to unikalne „sensorium˝, będące siedliskiem doznań, umożliwiające doświadczenie i interpretację środowiska, w którym żyjemy. To całość wszystkich zmysłów oraz dróg, które powiadamiają nas o istnieniu czegokolwiek.

Czytaj dalej

PREMIERA: PAMIĘĆ CIAŁA

87,6 % Polek po 15. roku życia doświadczyło molestowania. Nieznane są statystyki przemocy seksualnej wobec mężczyzn, na pewno jednak do takiej przemocy dochodzi. Skoro problem jest tak ogromny, dlaczego tak mało się o tym mówi? Dlaczego brakuje systemowych rozwiązań? Edukacji antyprzemocowej? Specjalistycznych szkoleń dla policji zapobiegających powtórnej wiktymizacji? Wierzymy, że zmiana zaczyna się od rozmowy. A więc rozmawiajmy.

Czytaj dalej

PREMIERA: SANATORIUM

Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości.

Czytaj dalej
Czcionka - rozmiar
Kontrast