Teatr Gdynia Głowna

BALLADY OSIEDLOWE

Ballady osiedlowe, warsztaty literackie.

REKRUTACJA

Projekt wchodzi w kolejną fazę.

Najpierw gromadziliśmy Wasze opowiadania.

Potem tworzyliśmy z nich piosenki.

Jeszcze później wróciliśmy do Waszych dzielnic z koncertami o Was samych.

Teraz proponujemy spotkania, na których możecie… sami nauczyć się tworzyć własne formy literackie.

Bezpłatne warsztaty literackie w formule online poprowadzą Kuba Kornacki (tekściarz i aktor) i Szymon Jachimek (dramatopisarz i artysta kabaretowy) i Barbara Piórkowska (pisarka i poetka).

Aby wziąć w nich udział, wypełnij formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz tutaj:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DOSTĘPNY TUTAJ. KLIKNIJ!

W formularzu zachęcamy do dołączenia próbki swojego dowolnego tekstu.

Każdy z warsztatów to w sumie 12 godzin – 4 spotkania po 3 godziny (początek o godzinie 17.00).
Uwaga! Zależy nam na indywidualnej i intensywnej pracy z kursantami, wprowadziliśmy więc limit 10 uczestników u każdego z prowadzących. W myśl idei projektu „Ballady osiedlowe” pierwszeństwo w rekrutacji mają mieszkańcy Fikakowa, Meksyku, Cisowej, Oksywia, Witomina i osiedla
Zamenhofa-Opata Hackiego w Gdyni. O przyjęciu uczestników decyduje kolejność zgłoszeń!

Na zgłoszenia czekamy do 2 listopada do godziny 12:00, dzień później rozpoczynamy zajęcia.

Warsztat literacki z Szymonem Jachimkiem

Ciekawe historie czają się wszędzie. Zarówno w średniowiecznym zamku, na korytarzach Białego Domu, w przestrzeni kosmicznej, ale również – a może przede wszystkim? – w Twoim życiu. Jak wyłuskać te momenty? Jak je opisać? Jak je uczynić uniwersalnymi?

Tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas listopadowych warsztatów literackich online. Poszukamy literackiego potencjału w naszej (nie)codzienności. Poszukamy historii drobnych i wielkich, zabawnych i wzruszających, mądrych i takich… niespecjalnie. Jeśli będziemy mieli ochotę, wrzucimy nasze opowieści w internet. Jeśli nie, zostawimy je dla siebie.

Literacki dorobek i doświadczenie nie są wymagane. Natomiast zeszyt, długopis i zaangażowanie – owszem.

Szymon Jachimek (ur. 1982) – dramatopisarz, improwizator, artysta kabaretowy. Do 2014 roku był członkiem nieistniejącego już Kabaretu Limo, od 2015 roku zajmuje się głównie pisaniem oraz improwizacją komediową. W 2016 i 2020 r. zdobył I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, w latach 2016-2019 był półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a w 2018 r. otrzymał III nagrodę na konkursie Teatroteka, organizowanym przez ZAiKS i WFDiF. W 2020 r. został stałym komentatorem „Szkła kontaktowego” w TVN24 oraz odbyła się premiera jego autorskiego recitalu piosenki kabaretowej „Z dala od tonacji”.

Warsztaty: wtorki 3, 10, 17, 24 listopada

w godzinach 17.00-20.00

 

 

Warsztat literacki z Kubą Kornackim

Ten proces, kiedy nowy temat lekko zakłuje w boku – i jak zaczyna obrastać ciałem, jak się konkretyzuje i dorasta do pointy – to jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń w moim życiu. Na naszych spotkaniach będę Wam towarzyszył w „dorastaniu” Waszych tekstów.

Jak złapać uwagę czytelnika od samego początku?
Jak rozłożyć siły w całym tekście, aby nie było „mielizn” po drodze?
Jak przyprawiać pointy, aby smakowały?
Jak doprowadzić do finału?

Właśnie tym wszystkim (i nie tylko) będziemy się zajmować.

Mam nadzieję, że ja też się czegoś od Was nauczę.

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), aktor Teatru Gdynia Główna („Tchórz – odważna tragikomedia”, „Próby Józefa K.”, „Potop. Pieśń o końcu świata”, „i… jakoś to będzie!”) wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Twórca koncertu „Miasto z Marzeń” w ramach projektu „Ballady osiedlowe”. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r. nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”.

Warsztaty: środy 4, 18, 25 listopada; 2 grudnia
w godzinach 17.00-20.00

 

 

Warsztat literacki z Barbarą Piórkowską

Przestrzeń aż prosi się o to, by ją dojrzeć, zapamiętać i opisać.
Co jest w niej piękne, a co tak brzydkie, że aż interesujące literacko? Nie ma miejsc, które by nie były warte pisarskiej czy poetyckiej uwagi – wszystko jest kwestią nastawienia i wykształcenia nawyku obserwacji. Także w Waszej dzielnicy, którą z racji covidu oglądamy rzadziej, a przecież normalnie spędzamy tam wiele czasu.

Techniki można się nauczyć.

Na onlajnowych warsztatach kreatywnego pisania podrzucę Wam wiele patentów na to, jak pisać dobrze i co świadomie wykorzystać w swoich tekstach. Podzielimy się wrażeniami na temat naszych dzieł i stworzymy wspierającą się i opartą na niezwykłej twórczej relacji grupę.
Będziecie mieli/miały też okazję popracować ze mną indywidualnie.

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści „Kraboszki”(2020), „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich, spacerów literackich i spacerów z twórczym pisaniem. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne. Tłumaczona na język angielski, niemiecki, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Warsztaty: piątki 13, 27 listopada;  4, 11 grudnia
w godzinach 17.00-20.00

 

Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Gdyni.