DZIELNICE CUDÓW- bezpłatne spektakle
Historie o gdyńskich dzielnicach i ich mieszkańcach na scenie Teatru Gdynia Główna.
DZIELNICE CUDÓW
Historie o gdyńskich dzielnicach i ich mieszkańcach na scenie Teatru Gdynia Główna.
- Ważne informacje: Wydarzenie realizowane w ramach projektu GDYNIA ReAKTYWACJA
- Projekt „Gdynia-ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.
Gdzieś po obrzeżach, na osiedlach i w dzielnicach można być świadkiem niezwykłych zjawisk. Mieszkanka Oksywia zatrzymuje czas, po Meksyku spaceruje świetlisty mężczyzna, w jakichś krzakach wierzba podobno śpiewa polskie pieśni, a na Pekinie pęka ziemia i można wywróżyć sobie wynik piłkarskiego meczu. Nie spotkamy ich w centrum. To dzielnicowa metafizyka pojawiająca się z dala od uczęszczanych szlaków turystycznych Gdyni. Potrzebuje odpowiedniego podglebia: mieszaniny przywiązania mieszkańców do lokalnego krajobrazu, ich dumy ze swojej małej ojczyzny, a także szczypty plotek i opowieści snutych przez sąsiadów. Niezwykła, poetycka proza Salci Hałas wydobywa na światło dzienne te unikalne historie. Autorka wkłada je w usta nietuzinkowych przewodników po gdyńskim Oksywiu i Pekinie. Teatralizacji tych tekstów podjęły się Ewą Ignaczak i Ida Bocian. Efekt ich wspólnej pracy będzie można zobaczyć podczas prezentacji dwóch jednoaktówek: “Dzielnica cudów” i premierowej “W dzień końca świata”, 22 października w Teatrze Gdynia Główna. Teksty autorstwa Salci Hałas, tegorocznej laureatki Nagrody Literackiej Gdynia, powstały w efekcie warsztatów scenariuszowych oraz mniej formalnych rozmów i spotkań z mieszkańcami dzielnic objętych rewitalizacją w Gdyni, realizowanych przez Teatr Gdynia Główna w ramach projektu “Gdynia-ReAktywacja”.
Informacje o twórcach:
Salcia Hałas urodziła się w Przemyślu. Skończyła filologię polską oraz ogrodnictwo w Gdańsku. W swoim biogramie pisze: “Mam dziecko, faceta, psa sukę i dwie szynszyle”. Jest też wolontariuszką w świetlicy środowiskowej. Obecnie mieszka w Gdyni-Grabówku. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” zdobyła w tym roku Nagrodę Literacką Gdyni w kategorii proza. Na jej podstawie w ramach projektu Gdynia ReAktywacja został pokazany spektakl/ projekt teatralny Chór dzielnicowy pn. „Metafeta”.
Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.
Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.
“Dzielnica cudów”
Tekst: Salcia Hałas
Reż. Ida Bocian
Obsada: Ida Bocian, Marta Jaszewska, Paula Łuczkiewicz, Marzena Chojnowska
“W dzień końca świata”
Tekst: Salcia Hałas
Reż. Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska
22 października godz. 17
w Teatrze Gdynia Główna
WSTĘP BEZPŁATNY!
Projekt „Gdynia-ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.
Zapraszamy na profil dedykowany projektowi: https://www.facebook.com/gdyniareaktywacja/