ZWROTY BILETÓW ONLINE
Koncert „Miasto z marzeń” to muzyczna podróż po historii Gdyni, gdzie przewodnikami zostali mieszkańcy miasta, którzy podzielili się z nami swoimi opowieściami. Odbiorcy koncertu dowiedzą się, z czego spowiadała się Piękna Mariola z Ulicy Widnej, zachwycą fascynującymi losami Bojki z gdyńskiego Meksyku i otrzymają solidną porcję głębokich wzruszeń podczas słuchania ballady o Dziadku Zenobiuszu. To nie wszystko – odwiedzimy też salę sądową i odważnie usiądziemy na fotelu dentystycznym. Muzycznym i topograficznym zwieńczeniem koncertu stanie się ballada wskazująca drogę do Teatru Gdynia Główna.
„Dzień dobry! Realizujemy projekt teatralny i szukamy autentycznych historii i opowieści mieszkańców. Czy chciałby się Pan/Pani podzielić swoją?”.
Właśnie w taki sposób pisarka Salcia Hałas zaczepiała mieszkańców gdyńskiego ZOH-u (rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego na Chyloni) w kwietniu 2020 roku. Unikalna atmosfera tamtych dni i zmagania związane z realizacją projektu kulturalnego w trakcie sytuacji pandemicznej zostały przywołane w spektaklu „Tak było. Naprawdę!” wg scenariusza Salci Hałas i w reżyserii Ewy Ignaczak.
Bohaterka „Maski” poznaje najbardziej ludzkie z uczuć – miłość, by zaraz ulec nakazowi swojego konstruktora i stać się morderczym narzędziem jego nienawiści i zemsty. Czy podczas swojego pościgu za byłym kochankiem zwycięży wgrany jej program, czy też uczucie i empatia?
Zamieszki przerywają Ósmy Kongres Futurologiczny organizowany w republice Costaricany. Ukryty pod gruzami hotelu w kanale ściekowym gwiezdny podróżnik Ijon Tichy zostaje oszołomiony silnymi środkami halucynogennymi, którymi siły rządowe walczą z demonstrantami. Po obudzeniu trafia do szpitala, gdzie zostaje uznany za psychicznie chorego i zahibernowany. Później budzi się w dalekiej przyszłości w złowieszczym świecie zdominowanym przez masowe stosowanie silnych substancji chemicznych. Tichy zaczyna kwestionować jego prawdziwość i rozpaczliwie szukać skutecznego sposobu odróżnienia ułudy od rzeczywistości.
Ten proces sądowy będzie wyjątkowo trudny!
Ciało kierowcy wyścigowego Harry’ego Johnsa, w wyniku wielu wypadków samochodowych zostało sukcesywnie wymienione na protezy. Nie został z niego nawet skrawek miękkiej tkanki, jest w pełni zgenializowany. Mr. Donovan, Prezes Cybernetics Company uważa zatem, że pozwany jest zespołem protez, maszyną, którą może rozebrać na części, albo zrobić z niej makietę reklamową.
Czy Harry Johns zdoła przekonać nas o swoim człowieczeństwie? W którym zakątku ciała mieszkają cechy stanowiące o tym, że jesteśmy ludźmi? Czy da się je usunąć mechanicznie, czy może są one wartością niezbywalną?
Wspólnie z Lemem spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.