Teatr Gdynia Głowna

PREMIERA ONLINE: KONGRES FUTUROLOGICZNY

STANISŁAWA LEMA

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia

zapraszają na premierę ONLINE! 

Kongres Futurologiczny

Stanisława Lema

CZYTANIE PERFORMATYWNE

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Ida Bocian

OBSADA: Marta Jaszewska, Jakub Kornacki, Piotr Srebrowski

PREMIERA ONLINE: 8 października 2020 godz. 18:00

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=BLIvYU4aBvc&feature=youtu.be

Zamieszki przerywają Ósmy Kongres Futurologiczny organizowany w republice Costaricany. Ukryty pod gruzami hotelu w kanale ściekowym gwiezdny podróżnik Ijon Tichy zostaje oszołomiony silnymi środkami halucynogennymi, którymi siły rządowe walczą z demonstrantami. Po obudzeniu trafia do szpitala, gdzie zostaje uznany za psychicznie chorego i zahibernowany. Później budzi się w dalekiej przyszłości w złowieszczym świecie zdominowanym przez masowe stosowanie silnych substancji chemicznych. Tichy zaczyna kwestionować jego prawdziwość i rozpaczliwie szukać skutecznego sposobu odróżnienia ułudy od rzeczywistości.

W czytaniu performatywnym tekstu Lema Teatru Gdynia Główna będziemy towarzyszyć gwiezdnemu podróżnikowi w niepokojącej podróży pomiędzy jawą a snem i gorąco kibicować jego staraniom powrotu do rzeczywistości. Ten hipnotyczny i wciągający spektakl zostawi u widzów poczucie niesamowitości i zaskoczy przenikliwością prognoz polskiego pisarza. Bo przecież niektóre koncepcje Lema opisane w “Kongresie futurologiczym” wydają się niemal dokumentalnym opisem naszej aktualnej rzeczywistości.

Spektakl powstał w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.

 

Link do wydarzenia ONLINE:

https://www.youtube.com/watch?v=BLIvYU4aBvc&feature=youtu.be

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/334438304297068/

SPEKTAKL PREZENTOWANY BEZPŁATNIE I ONLINE!

Więcej o projekcie:

Lem na cztery sposoby!
Dla wielu z nas efektem domowej kwarantanny spowodowanej pandemią koronowirusa jest męcząco powtarzalna codzienność. Właśnie dlatego najnowsza propozycja teatralna Teatru Gdynia Główna będzie wyjątkowo niecodzienna, gdyż zaprezentujemy podróże w czasie, fascynujące dylematy cyborgizacji, halucynogenne wizje splątane z rzeczywistością i uczucia, które wbrew programowi pojawiają się w umyśle robota.

Nasza teatralna inicjatywa to cztery czytania performatywne tekstów Stanisława Lema – „Czy pan istnieje, Mr. Johns?” (opracowanie i reżyseria: Marzena Chojnowska), „Kongres Futurologiczny” (adaptacja i reżyseria: Ida Bocian), „Maska” (adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak) i „TEOHIPHIP, czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem” (na podstawie opowiadania „Podróż dwudziesta”, adaptacja i reżyseria: Grzegorz Kujawiński).

Czemu właśnie Lem? Bo proza tego pisarza, filozofa i futurologa idealnie poddaje się teatralnej transkrypcji i cechuje się ona znakomitym językiem, niejednoznacznym humorem i solidną porcją groteski. Wybrane przez nas teksty stawiają także wyjątkowo celne pytania na temat kształtu przyszłych stosunków społecznych, co jest aktualnym tematem w czasie społecznej izolacji i oczekiwań na powrót upragnionej „normalności”.

Wszystkie nasze czytania performatywne zostaną udostępnione bezpłatnie w serwisie Youtube. Spektakle powstają w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.

 

 

KONGRES FUTUROLOGICZNY

Stanisława Lema

CZYTANIE PERFORMATYWNE

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Ida Bocian

OBSADA: Marta Jaszewska, Jakub Kornacki, Piotr Srebrowski

NAGRANIE, DZWIĘK I MONTAŻ: Maciej Buszman

MUZYKA: NCTRNM (użyczona na licencji CC BY)

TEATR GDYNIA GŁÓWNA

PREMIERA:

8 października godz. 18:00

SPEKTAKL PREZENTOWANY BEZPŁATNIE I ONLINE!

Link do wydarzenia ONLINE:

https://www.youtube.com/watch?v=BLIvYU4aBvc&feature=youtu.be

 

ZAPRASZAMY!!!

 

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19