Teatr Gdynia Głowna

PREMIERA ONLINE: MASKA

STANISŁAWA LEMA

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia

 zapraszają na premierę ONLINE!

 

Maska

Stanisława Lema


CZYTANIE PERFORMATYWNE

 

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak

OBSADA: Małgorzata Polakowska i Grzegorz Kujawiński

 

PREMIERA ONLINE: 8 grudnia 2020 godz. 18:00

 

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=KeZNQ9QbSwU&feature=youtu.be

Ewa Ignaczak zdecydowała się ponownie sięgnąć po opowiadanie „Maska”, które trzy lata temu doczekało się swojej ulicznej adaptacji. Jednakże forma spektaklu plenerowego nie pozwoliła wówczas skupić się na jednym z najważniejszych atutów tego tekstu – czyli na języku. Słowotwórcza składnia Lema, bogactwo opisów, metafor, a także opisów emocji buduje misterną historię o istocie człowieczeństwa. Bohaterka „Maski” poznaje najbardziej ludzkie z uczuć – miłość, by zaraz ulec nakazowi swojego konstruktora i stać się morderczym narzędziem jego nienawiści i zemsty. Czy podczas swojego pościgu za byłym kochankiem zwycięży wgrany jej program, czy też uczucie i empatia?

I w tym przypadku autor przestrzega nas przed autorytarnością władzy i niebezpieczeństwem płynącym z antropocentrycznej pewności, że człowiek-programator jest wszechmocny. Ponownie także rozważa ramy tego, co ludzkie – odruchy i zachowania istoty biologicznie z człowiekiem nietożsamej przeciwstawia osobie króla, który, chociaż jest istotą ludzką, to jednak jego lęk przed utratą władzy czyni z niego pozbawionego uczuć tyrana. W ten sposób próbuje również zdefiniować człowieka jako sumę błędów i niedoskonałego, którego niczym nieograniczona wola i geniusz, zamiast pobudzać go do kreacji, podsyca tylko zło – jego żądzę władzy i zemsty. 

Spektakl powstał w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.

Link do wydarzenia ONLINE:

https://www.youtube.com/watch?v=KeZNQ9QbSwU&feature=youtu.be

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1086123245183883/

SPEKTAKL PREZENTOWANY BEZPŁATNIE I ONLINE!

 

Więcej o projekcie:

Lem na cztery sposoby!

Dla wielu z nas efektem domowej kwarantanny spowodowanej pandemią koronowirusa jest męcząco powtarzalna codzienność. Właśnie dlatego najnowsza propozycja teatralna Teatru Gdynia Główna będzie wyjątkowo niecodzienna, gdyż zaprezentujemy podróże w czasie, fascynujące dylematy cyborgizacji, halucynogenne wizje splątane z rzeczywistością i uczucia, które wbrew programowi pojawiają się w umyśle robota.  Nasza teatralna inicjatywa to cztery czytania performatywne tekstów Stanisława Lema – „Czy pan istnieje, Mr. Johns?” (opracowanie i reżyseria: Marzena Chojnowska), „Kongres Futurologiczny” (adaptacja i reżyseria: Ida Bocian), „Maska” (adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak) i „TEOHIPHIP, czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem” (na podstawie opowiadania „Podróż dwudziesta”, adaptacja i reżyseria: Grzegorz Kujawiński).

Czemu właśnie Lem? Bo proza tego pisarza, filozofa i futurologa idealnie poddaje się teatralnej transkrypcji i cechuje się ona znakomitym językiem, niejednoznacznym humorem i solidną porcją groteski. Wybrane przez nas teksty stawiają także wyjątkowo celne pytania na temat kształtu przyszłych stosunków społecznych, co jest aktualnym tematem w czasie społecznej izolacji i oczekiwań na powrót upragnionej „normalności”.

Wszystkie nasze czytania performatywne zostaną udostępnione bezpłatnie w serwisie Youtube. Spektakle powstają w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.

 

MASKA

Stanisława Lema

CZYTANIE PERFORMATYWNE

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak

OBSADA: Małgorzata Polakowska i Grzegorz Kujawiński

Głos: Jakub Kornacki

NAGRANIE I MONTAŻ: Dorian Zypper i Oliwer Zypper

MUZYKA: Maciej Szkudlarek

ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska

TEATR GDYNIA GŁÓWNA

 

PREMIERA:

8 grudnia godz. 18:00

SPEKTAKL PREZENTOWANY BEZPŁATNIE I ONLINE!

 

Link do wydarzenia ONLINE:

https://www.youtube.com/watch?v=KeZNQ9QbSwU&feature=youtu.be

 

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19