Teatr Gdynia Głowna

NIE/ZNAJOMI – przejmująca lekcja tolerancji w Teatrze Gdynia Główna

Celem przedstawienia było przybliżenie rówieśnikom prawdziwej historii migrantów/uchodźców (kim są, skąd pochodzą, dlaczego przyjechali do Polski, jak się czują w nowym miejscu), pokazanie różnic kulturowych i tego, co jest wspólne u obu grup, apelujemy tam również o wzajemną komunikację.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że nasza sztuka oparta na autentycznych wspomnieniach stała się wyjątkowo aktualna, bo mieszkańcy tego kraju stają się i będą stawać się coraz częściej naszymi najnowszymi znajomymi. Będziemy z nimi pracować, współpracować, sąsiadować i po prostu żyć.

NIE/ZNAJOMI – przejmująca lekcja tolerancji w Teatrze Gdynia Główna

Aleksandr tęskni za zwierzętami, które zostawił w Ukrainie, Nini wspomina okazałe drzewo, które zaglądało do jej okna w Gruzji, dla Tatiany z Białorusi Polska stała się ciekawym, ale trudnym do zrozumienia krajem. Nastolatkowie trafili do gdyńskiej szkoły, gdy ich rodziny przeniosły się do naszego kraju w poszukiwaniu lepszego losu. To tutaj, na szkolnych korytarzach i podczas lekcji, będą szukali swojego miejsca, próbowali nawiązywać przyjaźnie i uczyć się miasta i języka polskiego. To będzie jednak trudna nauka, bo część z nich najlepiej pozna przezwiska kierowane w ich stronę przez rówieśników. Czy ktoś ze szkolnych kolegów przywita ich inaczej, czyli serdecznymi słowami „cześć, fajnie, że tu jesteś!”?

 

Spektakl „NIE/ZNAJOMI” to autentyczna próba pokazania na scenie życia uczniów gdyńskiej szkoły, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Scenariusz tego przedstawienia pomogli nam napisać jego bohaterowie, przez kilka jesiennych miesięcy 2021 roku pracowaliśmy bowiem z nastoletnimi migrantami/uchodźcami w ramach warsztatów teatralnych, pogłębionych rozmów i wywiadów. Nastolatków prosiliśmy o opowiedzenie nam o systemie nauczania w ich ojczyznach, pytaliśmy o różnice kulturowe (np. w ubiorze i w zachowaniu) i o opisanie momentu, gdy dowiedzieli się o wyjeździe do Polski. W trakcie rozmów z uczniami gdyńskiej szkoły zachęcaliśmy ich do opisania przedmiotów zabranych z domu i pytaliśmy o pierwsze wrażenia po przyjechaniu do Polski, ważnym elementem rozmowy stały się również uczucia migrantów/uchodźców związane z działaniami wojennymi w ich krajach.

Celem przedstawienia było przybliżenie rówieśnikom prawdziwej historii migrantów/uchodźców (kim są, skąd pochodzą, dlaczego przyjechali do Polski, jak się czują w nowym miejscu), pokazanie różnic kulturowych i tego, co jest wspólne u obu grup, apelujemy tam również o wzajemną komunikację.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że nasza sztuka oparta na autentycznych wspomnieniach stała się wyjątkowo aktualna, bo mieszkańcy tego kraju stają się i będą stawać się coraz częściej naszymi najnowszymi znajomymi. Będziemy z nimi pracować, współpracować, sąsiadować i po prostu żyć.

Spektakl „NIE/ZNAJOMI” z ogromnym wyczuciem i empatią pokazuje sprawy i tematy, o których ciężko się mówi podczas pierwszej rozmowy z migrantami/uchodźcami. Może też być wzruszającą lekcją empatii-przekonaliśmy się o tym podczas premiery z udziałem kolegów i koleżanek głównych bohaterów przedstawienia.

 

Projekt finansowany w ramach zadania „Adaptacja koncepcji UrbanLab w Gdyni” Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

NIE/ZNAJOMI
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ewa Ignaczak, Marek Kościółek
Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
Światło: Marzena Chojnowska
Oprawa multimedialna: Grzegorz Kujawiński

Czas trwania: 50 min.

PROPONOWANE TERMINY SPEKTAKLI:


04.05 godz. 9.00
06.05 godz. 9.00 i 11.00
09.05 godz. 9.00 i 11.00
10.05 godz. 9.00 i 11.00
12.05 godz. 9.00

13.05 godz. 9.00 i 11.00
16.05 godz. 9.00

17.05 – 20.05 godz. 9.00 i 11.00
23.05 godz. 9.00 i 11.00
26.05 – 27.05 godz. 9.00
30.05 – 31.05 godz. 9.00

CZERWIEC: PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK GODZ. 9:00 ORAZ 11:00

Terminy możliwe do ustalenia także indywidualnie.

Bilety:

uczniowie: 35 zł
opiekunowie: wstęp bezpłatny

uczniowie z Ukrainy: wstęp bezpłatny

Ilość miejsc: 60

SZCZEGÓŁOWA OFERTA DO POBRANIA TUTAJ! KLIKNIJ!

Rezerwacja

tel. 58 3 511 512

kom.692 820 511

lub mailowo teatr@teatrgdyniaglowna.pl lub edukacja@teatrgdyniaglowna.pl

Aktualności

ROZPOCZĘCIE SEZONU: TAJEMNICA CZARNO ZŁOTEGO JEZIORA

Zapraszamy na wyjątkowe, magicznie i iście baśniowe otwarcie sezonu teatralnego!

Tajemnica czarno złotego jeziora” to fascynująca podróż przez świat pełen dziwów i czarów, podczas której jednego dnia zaprezentujemy, nie jedną, ale aż dwie zachwycające opowieści – spektakl „Rybak i geniusz” oraz „Tajemnica Króla Wysp Hebanowych”, które stanowią dwie części bajki o Rybaku, Geniuszu i dzielnym Sułtanie. Na deskach teatru ożyją baśnie ze słynnego zbioru „Klechd sezamowych” autorstwa Bolesława Leśmiana. W tym wyjątkowym dniu wyjaśni się cała tajemnica czarno-złotego jeziora, zrozumiemy znaczenie czterech lilii, czterech fal oraz ryb czterech kolorów. Bądźcie w tym dniu z nami!

Czytaj dalej

ÓSMY. TRZECI NA FESTIWALU SOPOT – NON FICTION 2023

Z wielką ekscytacją zapraszamy Was na widownię sceny kameralnej Teatru Wybrzeże. (ul. Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot), gdzie w niedzielę 27 sierpnia o godz. 19:00, spektaklem „Ósmy. Trzeci” w reżyserii Kuby Zubrzyckiego rozpoczniemy tegoroczną 12. edycję SOPOT NON-FICTION 2023.

Czytaj dalej

9 OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POCIĄG DO MIASTA -STACJA WiejskoMiejska – PODZIĘKOWANIA

TEGOROCZNA, IX EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU TEATRALNEGO – POCIĄG DO MIASTA „STACJA WiejskoMiejska” DOBIEGŁA KOŃCA. NADSZEDŁ WIĘC MOMENT NA PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH, BEZ KTÓRYCH TEN PROJEKT NIE MÓGŁBY SIĘ ODBYĆ.

Czytaj dalej

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY – POCIĄG DO MIASTA – EDYCJA 9 – STACJA WIEJSKOMIEJSKA

Ponownie w nietuzinkowych zakamarkach Gdyni zagości wyjątkowy Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta”. Przez siedem dni w najlepszym teatralnym towarzystwie, przy morskim klimacie zaprezentujemy najciekawsze propozycje offowe z całego kraju. Tematem przewodnim IX edycji Festiwalu jest WiejskoMiejskość. Jesteśmy przekonani, że teatrem, kierując się ku ludyczności, możemy rozpocząć poszukiwania korzeni i zastanowić się nad bogatą historią naszego pochodzenia. Tegoroczne spektakle łącząc w sobie nowoczesność i uwzględniając pewną formułę obrzędu, staną się punktem wyjściowym naszych poszukiwań. Podczas Festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć teatralne propozycje, które poruszają aktualne tematy, ale nie rezygnują przy tym ze słowiańskiego ducha. Skłonią nas one do refleksji nad naszą tożsamością i jej wpływem na aktualne aspekty życia. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania – jak daleko sięgają nasze korzenie we współczesnym świecie? Czy w nowoczesnym teatrze istnieje miejsce dla elementów tradycyjności? Czy „wiejskość” i „miejskość” mogą czerpać wzajemnie od siebie, uczyć się i inspirować?

SZUKAJCIE NAS W GDYNI!

Czytaj dalej

KONKURS NA RECENZJĘ- MŁODA KRYTYKA NA FESTIWALU POCIĄG DO MIASTA 2023

Młoda Krytyka. Konkurs dla widzów 9 edycji Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja SWiejskoMiejska” na recenzję spektaklu.

Obejrzyj, zrecenzuj i wygraj!

 

Czytaj dalej

WOLONTARIUSZE POTRZEBNI OD ZARAZ! DOŁĄCZ DO NAS!

To propozycja dla aktywnych osób zainteresowanych kulturą, które lubią pracować w zespole! Współpraca w ramach wolontariatu może być szansą na zdobycie cennych doświadczeń, nawiązania interesujących znajomości, poznacie również organizację wydarzenia kulturalnego “od kuchni” Szukamy wolontariuszy, którzy pomogą nam w organizacji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego “Pociąg do Miasta – Stacja WiejskoMiejska 2023” w terminie. 7-13 sierpnia. Zgłoś się już dziś.

Czytaj dalej