Teatr Gdynia Głowna

POLSKIE HISTORIE

Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury oraz Teatr Gdynia Główna

zapraszają na projekt „Polskie historie”.

Rok 2018 jest rokiem stulecia niepodległości. Nie sposób pominąć tej daty i nie można zignorować takiej rocznicy.  W ramach projektu “Polskie historie” proponujemy kulturowe spojrzenie na historię. Przyjrzymy się ciągłości polskich idei, zbiorowej wyobraźni i sprawom nierozwiązanym. Przedyskutujemy z publicznością odwieczne pytanie Polaków o bierność i czynność wobec Historii, zapytamy o miejsce mniejszości narodowych- szczególnie Kaszubów, przyjrzymy się, dlaczego kobiety otrzymały prawa wyborcze w roku 1918, zapytamy o rolę sztuki i mody w kreowaniu ówczesnej świadomości i przynależności narodowej.

 

4 października 2018 godz. 17:00

Spotkanie z AGATĄ BRAUN

kulturoznawcą, teatrologiem, aktorką, pasjonatką historii mody. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Polskie historie”, w którym proponujemy kulturowe spojrzenie na historię jako opowieść o dziejach i ludziach tworzących epokę poprzedzającą odzyskanie niepodległości. Spotkanie poprowadzi dr Elżbieta Żukowska.

Teatr Gdynia Główna

Moda czy kicz – moda patriotyczna na 100-lecie odzyskania Niepodległości

Wstęp wolny

Szczęśliwy ten, kto nie zastanawia się nad tym, jaką wiadomość dla świata niesie konfiguracja jego swetra i butów w poniedziałkowy poranek… Strój jest bardzo mocnym przekazem potrafiącym wyrazić więcej niż tysiąc słów. Dlaczego zatem orzełki są modne, co wspólnego ma czapka frygijska z Air Max’ami, skąd się wzięła polska miłość do kotylionów i dlaczego ku chwale ojczyzny ubieramy się w dyskontach? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć przebierając między wieszakami współczesnej i historycznej, patriotycznej garderoby z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w tle.

 

11 października 2018 godz. 17:00

Spotkanie z DR PIOTREM KURPIEWSKIM

historykiem i filmoznawcą, wykładowcą w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym UG. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Polskie historie”, w którym proponujemy kulturowe spojrzenie na historię jako opowieść o dziejach i ludziach tworzących epokę poprzedzającą odzyskanie niepodległości. Spotkanie poprowadzi dr Elżbieta Żukowska.

Teatr Gdynia Główna

Filmowe obrazy polskiej niepodległości

Wstęp wolny

 

PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ URZĄD MIASTA GDYNIA

 

Agata Braun – od najmłodszych lat człowiek orkiestra i kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Była rzecznikiem prasowym w Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, organizowała imprezy masowe dla Smile Reprezent, pisała artykuły podróżnicze i teksty reklamowe, prowadziła blog i kilka facebookowych stron, a nawet występowała na deskach trójmiejskich scen ze Bałtyckim Teatrem Różnorodności. Z wykształcenia kulturoznawca i teatrolog, zakochana w historii mody i powieściach amerykańskich pisarzy. Na równi z czekoladą uwielbia kontakt z ludźmi i kreatywne wykorzystywanie zastanej sytuacji. Wierzy w słowa E. T. A. Hoffmana, iż nie ma nic dziwniejszego i bardziej szalonego jak samo życie…

dr Elżbieta Żukowska – literaturoznawczyni, scenarzystka komiksowa, animatorka projektów kulturalnych („Teatr z bliska” 2016, „Miasto Słowa” 2014-2016, „Korzenie kultury” 2017, „Polskie historie” 2018). W pracy badawczej zajmuje się antropologią mitu słowiańskiego i baśni magicznej oraz monomitem w narracyjnych strukturach literackich i filmowych. Współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim (Instytut Badań nad Kulturą), instytucjami kultury oraz licznymi organizacjami pozarządowymi.