Teatr Gdynia Głowna

WIECZNA KOMEDIA - PREMIERA PRZENIESIONA NA POCZĄTEK 2024

inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit

WIECZNA KOMEDIA

inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit

Scenariusz: Grzegorz Kujawiński oraz Anna Bochnak – Fryc, Krzysztofa Gomółka Pawlicka, Marta Jaszewska, Małgorzata Polakowska

Reżyseria: Grzegorz Kujawiński

Obsada: Anna Bochnak – Fryc, Krzysztofa Gomółka Pawlicka, Marta Jaszewska, Małgorzata Polakowska

Światło, kostiumy i dźwięk: Marzena Chojnowska

Na czyn tak wielki, śmiały i odważny,
W dniu, co nadchodzi, ważymy się po to,
By w jakiś sposób przechwycić ster państwa
I aby zrobić w nim wreszcie porządek…

Współczesna Polska staje się tłem dla historii, która wydaje się jakby „wyjęta spod pióra” starożytnego greckiego prześmiewcy. Bohaterki spektaklu, inspirowane postaciami Arystofanesa, to kobiety, które postanawiają połączyć siły, podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego poruszając problem stereotypu płci.

Przeplatając komedię z głębokimi przemyśleniami nad kobiecym losem, spektakl ukazuje różnorodność doświadczeń współczesnych Polek, które stają się symbolem walki o równość, prawa i zdolność do decydowania o własnym życiu.
Spektakl inspirowany komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit przynosi na scenę humor, ironię i absurd ukazując nam, że choć czas płynie, niektóre tematy pozostają niezmienne.

Czy komedia teatralna nadal może pełnić funkcję krytyki społeczeństwa i polityki, podobnie jak to robił Arystofanes, czy może miała miejsce ewolucja w sposobie wyrażania tych przekazów? Jak daleko jesteśmy od ideałów kobiet sprzed 2500 lat i czy czas na kolejne zmiany?

W spektaklu wykorzystano fragmenty komedii „Lizystrata” oraz „Sejm Kobiet” Arystofanesa. Zainspirowano się myślą Rebekki Solnit zawartą w esejach „Mężczyźni objaśniają mi świat”, w przeł. Anny Dzierzgowskiej oraz wykorzystano cytaty z eseju „Babka Pająk” z powyższego dzieła.

 

Więcej o twórcach:

 

Grzegorz Kujawiński – absolwent wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Przez lata związany z Teatrem Nowym w Łodzi oraz Sopocką Sceną Off de BICZ.  Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Gdynia Główna. Na co dzień zajmuje się promocją i działaniami PR.  Reżyser spektakli: „Dzielny kapitan Ahab” insp. „Moby Dickiem” Hermana Melville’a oraz „Zuchwała historia z zakurzonej półki” wg własnego tekstu.