Teatr Gdynia Głowna

PREMIERA: SANATORIUM

na podstawie prozy Brunona Schulza

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają na premierę:

„Sanatorium”

na podstawie prozy Brunona Schulza

Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian

Obsada: Małgorzata Polakowska i Jakub Kornacki

PREMIERA:

4 czerwca 2022 godz. 19:00

W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny?
Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości.
W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1438519929940217/

Spektakl „Sanatorium” w reżyserii Idy Bocian powstał w ramach projektu „Odyseja Schulzowska 2022” finansowanego z budżetu Miasta Gdyni.

Więcej o projekcie:

Teatralna podróż do źródeł

Gdyńskie zakamarki, podwórka i boiska staną się sceną intrygujących spektakli teatralnych według prozy Brunona Schulza. Teatr Gdynia Główna zaprasza do wspólnego odkrywania bogatych sensów i znaczeń prozy pisarza z Drohobycza w ramach projektu teatralnego “Odyseja Schulzowska 2022″. Akcja stanowi kontynuację ubiegłorocznych działań, gdzie w ramach”2021: Odysei Lemowskiej” uciekaliśmy od rzeczywistości pandemicznej w futurystyczne wizje przyszłości światów Stanisława Lema, teraz natomiast wracamy do źródeł – do mitologii młodości, sensualnego kontaktu z naturą i rozpoznawania samego siebie w wielowątkowej prozie Brunona Schulza. Widzom zaprezentujemy dwa spektakle –”Dojrzeć do dzieciństwa”w reżyserii Ewy Ignaczak i “Sanatorium” w reżyserii Idy Bocian. Przedstawienia zagramy w ciekawych i nieteatralnych miejscach Gdyni, po to, żeby trafiły do wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta, a nietypowe miejsce prezentacji korespondowało lub kontrastowało z treścią i pobudzało do żywej dyskusji o sztuce.

“Odyseja Schulzowska 2022” wpisuje się w tegoroczne obchody 130-lecia urodzin i 80-lecia śmierci pisarza. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.

 

Więcej o twórcach:

 

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. W roku 2013, wraz z Ewą Ignaczak założyła w Gdyni Teatr Gdynia Główna w Gdyni, którego jest dyrektorem. Nagrodzona w konkursie „Eurotalent” TVP Poznań, w dziedzinie kultury, w 2003 roku. Nominowana do Sztormów Roku 2014 w dziedzinie kultury oraz do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2014. Laureatka Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdynia „Galion Gdyński 2015” w dziedzinie animacji kultury.

 

Małgorzata Polakowska – aktorka Teatru Gdynia Główna. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją zobaczyć w spektaklach: „Burmistrz”, „Od Wesela do Wesela”, “Tchórz! …odważna tragikomedia “, “Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku”, ” Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec”. Koordynatorka i animatorka projektów społeczno-kulturalnych w Stowarzyszeniu „FEERIA” i Fundacji „Klinika Kultury”.

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. Po 10- letniej przerwie powrócił na scenę dramatyczną spektaklem „Tchórz. Odważna tragikomedia” w reżyserii Jacka Bały w Teatrze Gdynia Główna. Zagrał również w „Próbach Józefa K.” wg „Procesu” F. Kafki oraz „Potop. Pieśń o końcu świata” na motywach „Potopu” Salci Hałas w reż. Ewy Ignaczak.

 

„Sanatorium”

na podstawie prozy Brunona Schulza

Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian

Obsada: Małgorzata Polakowska i Jakub Kornacki

Światło: Marzena Chojnowska

PREMIERA:

4 CZERWCA 2022 godz. 19.00

Bilety: 35/40 zł

Rezerwacja:

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

 

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna