Teatr Gdynia Głowna

SPEKTAKL OD WESELA DO WESELA NA 101. GDYŃSKIE URODZINY NIEPODLEGŁEJ

Spektakl będzie częścią gdyńskich obchodów odzyskania niepodległości pod nazwą “101. Gdyńskie Urodziny Niepodległej”.
Szczegółowy program tego wydarzenia znajduje się tutaj: http://paradagdynia.pl/

OD WESELA OD WESELA wg “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
Reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Marta Jaszewska, Małgorzata Polakowska, Damian Bejgier, Jakub Mielewczyk, Piotr Srebrowski

Napisany przeszło sto lat temu przez Wyspiańskiego dramat wciąż zadaje nam, Polakom te same niewygodne pytania. Czy Poeta i Dziennikarz wreszcie będą umieli na nie odpowiedzieć? Czy podejmą się powierzonej im przez Duchy misji? A może ponownie skażą nas na kolejne stulecie podrygiwania w takt chocholego tańca?

Esencjonalna adaptacja „Wesela” autorstwa Ewy Ignaczak, jak w soczewce skupia naszą uwagę na zadaniach, które społeczeństwo stawia przed intelektualistami i artystami. Na tym, by porzucili celebryckie flirty, snucie marzeń i planów, a zamiast tego działali i podjęli wysiłki, by odważnie opisywać i krytykować rzeczywistość. By wybudzili się ze stuletniego uśpienia i stali się przewodnikami, inspirowali, zadawali nawet niewygodne pytania. By osiągnąć ten cel mogą liczyć na kreacyjną moc kobiet. Ale czy to wystarczy by uwolnić się spod dyktatu Chochoła?

FRAGMENTY RECENZJI:
“Wesele” Stanisława Wyspiańskiego doczekało się setek interpretacji. Ta, której dokonała Ewa Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna, należy z pewnością do odważniejszych, a przy tym całkowicie zgodnych z duchem sztuki, mimo, że nie uświadczymy w niej większości bohaterów “Wesela”, z Panem i Panną Młodą na czele.
Łukasz Rudziński, Trojmiasto.pl

Postawienie na tak lakoniczną formę adaptacji dramatu Wyspiańskiego jest dowodem nie tylko odwagi, ale przede wszystkim dojrzałości artystycznej reżyserki. W kompilacji dialogów i segmentów scenicznych przeprowadzonych z rozmysłem drzemie chęć powiedzenia czegoś ważnego na temat sztuki, roli artysty i mediów, instytucji, które powinny przemawiać własnym głosem i bezkompromisowo bronić swojej niezależności.
Anna Kołodziejska, Teatralia.com.pl
*****************************************************************************

11.11.2019, godz. 18.
Bilety: 5 zł
Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
teatr@teatrgdyniaglowna.pl
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl