Teatr Gdynia Głowna

TEATR OKOŁODOROSŁYCH: KROK W DOROSŁOŚĆ

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: EWA IGNACZAK

Teatr Gdynia Główna zaprasza na

„Krok w dorosłość”

spektakl w nowej formule – TEATR OKOŁODOROSŁYCH

21 PAŹDZIERNIKA GODZ. 18:00

Teatr Okołodorosłych – zabierz rodzica! zabierz dziecko!

Teatr Okołodorosłych to nowy cykl spotkań, powstały z inicjatywy twórców Teatru Gdynia Główna jako odpowiedź na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa. Celem jest dostarczenie narzędzia, które umożliwi oddziaływanie na rzeczywistość, ukazując jej lustrzane odbicie. Teatr Okołodorosłych to zaproszenie do uczestnictwa w twórczym i dogłębnym dialogu, otwierającego drogę do zrozumienia naszej rzeczywistości oraz aktywnego wpływu na nią.

Jest to przestrzeń dostępna dla wszystkich – zarówno dla osób, które odkryły już swoją dorosłość oraz dla tych, którzy z pojęciem dorosłości muszą dopiero się zmierzyć, gdzie wartością jest odkrywanie, a odwagą – dzielenie się swoimi przemyśleniami.

W trakcie spektakli Teatru Okołodorosłych poświęcamy uwagę mechanizmom manipulacji oraz ujawniamy wynikające z nich zagrożenia. To chwila, w której stajemy w obliczu odkrycia, jak te mechanizmy działają w naszym otoczeniu – w miastach, gminach i różnych środowiskach. Stanowi to okazję do zastanowienia się, jak możemy na nie reagować oraz jakie działania podjąć, aby im przeciwdziałać.

Chcemy, aby spektakle zaprezentowane w tym cyklu stały się początkiem międzypokoleniowej rozmowy, w której każdy głos jest ważny i każda osoba zostaje wysłuchana.

 

„KROK W DOROSŁOŚĆ”

Tekst: Sofiia Astafieva, Lena Skręta, Anna Sudina, Daria Pistoletova, Anastasiia-Aurika Ostrovska, Milana Shishkovskaya, Maksym Androszczuk, Oliwier Doktór, Illia Melnyk

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Anka Bochnak-Fryc, Oleksandra Foboril, Małgorzata Polakowska, Jacek Panek

“Krok w dorosłość” to czytanie performatywne, w którym spotkają się dwa światy – polskiej i ukraińskiej młodzieży. To opowieść o procesie dojrzewania, gdzie losowe wydarzenia i nieprzewidywalne okoliczności wymuszają dorosłość na młodych bohaterach znacznie szybciej niż na ich rówieśnikach. Scenariusz spektaklu opiera się na autentycznych wspomnieniach młodzieży, koncentrując się na kluczowych momentach i przełomach, które doprowadziły ich do obecnego punktu w życiu. Opowiadają one o lęku, trudnościach, stratach (depresja, utrata bliskiej osoby, próba samobójcza, lęk przed wojną, wyobcowanie), ale także o odwadze, determinacji i marzeniach.

Podróżując poprzez dynamiczne opowieści dziewięciorga młodych osób, odkrywamy ludzkie emocje, które poruszają serca i dają nadzieję. To uniwersalna refleksja nad naszym wspólnym człowieczeństwem i przypomnienie, że moment ‘kroku w dorosłość’ może nadejść niezależnie od wieku, zaskakując nas w najmniej spodziewanym momencie. Z uwagi na psychologiczny aspekt przedstawienia, podczas spektaklu aktorowi towarzyszy osoba wspomagająca w postaci reżysera, który na oczach widza pomaga dogłębnie przedstawić bohatera, kreując jego postać.

“Krok w dorosłość” to teatr dokumentalny, który powstał na podstawie wielogodzinnych wywiadów pogłębionych z młodzieżą gdyńskich szkół. To szansa na zrozumienie, współodczuwanie i celebrowanie siły ludzkiego ducha w obliczu wyzwań dorastania.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, którzy opowiedzą o genezie spektaklu oraz o emocjach, jakie towarzyszyły im podczas tworzenia przedtawienia. 

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ! KLIKNIJ!

Bilety do kupienia tutaj: KLIKNIJ!

 

„Krok w Dorosłość”

Tekst: Sofiia Astafieva, Lena Skręta, Anna Sudina, Daria Pistoletova, Anastasiia-Aurika Ostrovska, Milana Shishkovskaya, Maksym Androszczuk, Oliwier Doktór, Illia Melnyk

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Anka Bochnak-Fryc, Oleksandra Foboril, Małgorzata Polakowska, Jacek Panek

Bilety: 40/45 zł

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna