TGG ONLINE!!!
OGLĄDAJ NAS W SIECI!
TGG ONLINE!!!
OGLĄDAJ NAS W SIECI!!!
MIASTO Z MARZEŃ
TEKSTY, REŻYSERIA: Kuba Kornacki
WOKAL: Barbara Lamprecht, Kuba Kornacki
ZESPÓŁ: Grzegorz Nadolny (kontrabas), Jan Jarecki (klawisze),
Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne)
PREMIERA: 20 grudnia o godzinie 18.00
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=WUXNMt25qE4
Koncert „Miasto z marzeń” to muzyczna podróż po historii Gdyni, gdzie przewodnikami zostali mieszkańcy miasta, którzy podzielili się z nami swoimi opowieściami. Odbiorcy koncertu dowiedzą się, z czego spowiadała się Piękna Mariola z Ulicy Widnej, zachwycą fascynującymi losami Bojki z gdyńskiego Meksyku i otrzymają solidną porcję głębokich wzruszeń podczas słuchania ballady o Dziadku Zenobiuszu. To nie wszystko – odwiedzimy też salę sądową i odważnie usiądziemy na fotelu dentystycznym. Muzycznym i topograficznym zwieńczeniem koncertu stanie się ballada wskazująca drogę do Teatru Gdynia Główna.
„Miasto z marzeń” to akustyczny koncert piosenki literackiej w jazzujących aranżacjach, który przedstawiliśmy mieszkańcom podczas plenerowych występów we wrześniu 2020 roku. Teraz zapis koncertu udostępniamy w internecie, żeby wzruszał, bawił i zmuszał do refleksji wszystkich zainteresowanych odbiorców. Koncert jest muzycznym efektem spacerów i rozmów z mieszkańcami gdyńskiego Witomina, Meksyku, Oksywia, Cisowej, ZOH-u oraz Fikakowa, które zebrał aktor i tekściarz Kuba Kornacki.
„Miasto z marzeń” to część teatralno-społecznego projektu „Ballady Osiedlowe” realizowanego przez Teatr Gdynia Główna i finansowanego ze środków Miasta Gdyni.
TAK BYŁO. NAPRAWDĘ!
Scenariusz: Salcia Hałas
Reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Salcia Hałas, Małgorzata Polakowska i Grzegorz Bryszewski
PREMIERA: 15 grudnia o godz. 18:00
Link do filmu: https://youtu.be/L4CJky2w9vA
„Dzień dobry! Realizujemy projekt teatralny i szukamy autentycznych historii i opowieści mieszkańców. Czy chciałby się Pan/Pani podzielić swoją?”.
Właśnie w taki sposób pisarka Salcia Hałas zaczepiała mieszkańców gdyńskiego ZOH-u (rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego na Chyloni) w kwietniu 2020 roku. Unikalna atmosfera tamtych dni i zmagania związane z realizacją projektu kulturalnego w trakcie sytuacji pandemicznej zostały przywołane w spektaklu „Tak było. Naprawdę!” wg scenariusza Salci Hałas i w reżyserii Ewy Ignaczak. Próbom zdobycia historii mieszkańców Gdyni towarzyszą tutaj rządowe komunikaty o zwiększaniu obostrzeń sanitarnych a zniechęcenie związane z przymusowym zamknięciem w domu i rozczarowanie nieustanną pracą zdalną jeszcze bardziej pogłębia niemoc twórczą. „Tak było. Naprawdę!” zderza także fascynujące opowieści z historii Gdyni z teraźniejszymi próbami odzyskania przed ekranem komputera zagubionej sprawczości.
Autentyczny i osobisty spektakl (Salcia Hałas zagra samą siebie, podobnie jak pracownicy Teatru Gdynia Główna, którzy pomagali pisarce podczas spacerów po gdyńskim osiedlu) staje się wyjątkowo aktualną kroniką czasów on-line, gdzie osobisty kontakt z człowiekiem wydaje się jedyną skuteczną receptą na normalność.
Nieustannie zmieniająca się rzeczywistość roku 2020 dopisała także swoje zakończenie do całej historii. Czytanie performatywne tekstu Salci Hałas planowaliśmy zagrać dla mieszkańców gdyńskich dzielnic podczas plenerowych prezentacji, obostrzenia sanitarne zmusiły nas do modyfikacji tych planów i publikację spektaklu do obejrzenia w internecie.
TEOHIPHIP
czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem
wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema
ADAPTACJA I REŻYSERIA: Grzegorz Kujawiński
OBSADA: Piotr Rogalski, Bartłomiej Sudak, Dorian Zypper, Oliwer Zypper
NAGRANIE, DŹWIĘK I MONTAŻ: Maciej Buszman
WSPARCIE: Marzena Chojnowska
OPIEKA ARTYSTYCZNA I MERYTORYCZNA: Ewa Ignaczak
BEZPŁATNA PREMIERA ONLINE: 30 czerwca 2020 godz. 18:00
Stanisław Lem w „Dziennikach Gwiazdowych” poprzez opowieści o mieszkańcach innych planet, gwiezdnych podróżach, rozwoju nauki i techniki mówi tak naprawdę o człowieku i ukazuje jego miejsce we wszechświecie. To ponadczasowe i uniwersalne prawdy i rozważania na temat współczesnego społeczeństwa. Lem nie gloryfikuje ludzkości, tylko pokazuję ją taką, jaka jest naprawdę – ze wszystkimi wadami i ograniczeniami i często są to wizje bardzo pesymistyczne.
Ijon Tichy – kapitan żeglugi galaktycznej, podróżnik, odkrywca, nieprzeciętnie utalentowany oraz niezwykle uparty, indywidualista, racjonalista, sceptyk i niedowiarek. Tolerancyjny, otwarty i ciekawy Wszechświata, którego atrakcje poznaje często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Tym razem staje przed szansą podróży w czasie i objęcia funkcji szefa Programu: “TEOHIPHIP, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem”, który zajmie się poprawianiem przeszłości. Czy przyszłość w roku 2661 okaże się dla niego idyllą, czy też będzie musiał zmierzyć się z bardziej teraźniejszymi problemami? Czy uda mu się dokonać wielkich czynów, opanować chaos związany z manipulacją czasem i poprowadzić ludzkość w nową, lepszą przyszłość? Właśnie na te pytania odpowie ten zabawny, błyskotliwy i zmuszający do refleksji spektakl. Jedno jest pewne – nie ma do tego zadania człowieka bardziej odpowiedniego niż Ijon Tichy!
Spektakl powstał w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu wsparcia dla sektora kulturalnego.
OGLĄDAJ SPEKTAKL TUTAJ! KLIKNIJ!
CZY PAN ISTNIEJE, MR. JOHNS? Stanisława Lema
REŻYSERIA: Marzena Chojnowska
OBSADA: Małgorzata Polakowska, Kuba Kornacki, Marek Kościółek, Piotr Rogalski
NAGRANIE, DŹWIĘK I MONTAŻ: Maciej Buszman
WSPARCIE: Grzegorz Kujawiński
OPIEKA ARTYSTYCZNA I MERYTORYCZNA: Ewa Ignaczak
TEATR GDYNIA GŁÓWNA
PREMIERA ONLINE: 30 lipca 2020 godz. 18:00
Ten proces sądowy będzie wyjątkowo trudny!
Ciało kierowcy wyścigowego Harry’ego Johnsa, w wyniku wielu wypadków samochodowych zostało sukcesywnie wymienione na protezy. Nie został z niego nawet skrawek miękkiej tkanki, jest w pełni zgenializowany. Mr. Donovan, Prezes Cybernetics Company uważa zatem, że pozwany jest zespołem protez, maszyną, którą może rozebrać na części, albo zrobić z niej makietę reklamową.
Czy Harry Johns zdoła przekonać nas o swoim człowieczeństwie? W którym zakątku ciała mieszkają cechy stanowiące o tym, że jesteśmy ludźmi? Czy da się je usunąć mechanicznie, czy może są one wartością niezbywalną?
Wspólnie z Lemem spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Wartka akcja dramatu sądowego wypełniona zostaje błyskotliwymi argumentami, zaskakującymi zwrotami akcji i próbą ustalenia zawartości człowieka w człowieku. Wypełniony inteligentnym humorem spektakl (Lem opublikował swój tekst w 1955 roku!) staje się też niebezpiecznie aktualny.
Spektakl powstał w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.
OGLĄDAJ SPEKTAKL TUTAJ. KLIKNIJ!
KONGRES FUTUROLOGICZNY Stanisława Lema
ADAPTACJA I REŻYSERIA: Ida Bocian
OBSADA: Marta Jaszewska, Jakub Kornacki, Piotr Srebrowski
NAGRANIE, DŹWIĘK I MONTAŻ: Maciej Buszman
PREMIERA ONLINE: 8 października 2020 godz. 18:00
Zamieszki przerywają Ósmy Kongres Futurologiczny organizowany w republice Costaricany. Ukryty pod gruzami hotelu w kanale ściekowym gwiezdny podróżnik Ijon Tichy zostaje oszołomiony silnymi środkami halucynogennymi, którymi siły rządowe walczą z demonstrantami. Po obudzeniu trafia do szpitala, gdzie zostaje uznany za psychicznie chorego i zahibernowany. Później budzi się w dalekiej przyszłości w złowieszczym świecie zdominowanym przez masowe stosowanie silnych substancji chemicznych. Tichy zaczyna kwestionować jego prawdziwość i rozpaczliwie szukać skutecznego sposobu odróżnienia ułudy od rzeczywistości.
W czytaniu performatywnym tekstu Lema Teatru Gdynia Główna będziemy towarzyszyć gwiezdnemu podróżnikowi w niepokojącej podróży pomiędzy jawą a snem i gorąco kibicować jego staraniom powrotu do rzeczywistości. Ten hipnotyczny i wciągający spektakl zostawi u widzów poczucie niesamowitości i zaskoczy przenikliwością prognoz polskiego pisarza. Bo przecież niektóre koncepcje Lema opisane w “Kongresie futurologiczym” wydają się niemal dokumentalnym opisem naszej aktualnej rzeczywistości.
Spektakl powstał w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.
OGLĄDAJ SPEKTAKL TUTAJ. KLIKNIJ!
MASKA Stanisława Lema
ADAPTACJA I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak
OBSADA: Małgorzata Polakowska i Grzegorz Kujawiński
Głos: Jakub Kornacki
NAGRANIE I MONTAŻ: Dorian Zypper i Oliwer Zypper
MUZYKA: Maciej Szkudlarek
ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska
TEATR GDYNIA GŁÓWNA
PREMIERA: 8 grudnia godz. 18:00
Ewa Ignaczak zdecydowała się ponownie sięgnąć po opowiadanie „Maska”, które trzy lata temu doczekało się swojej ulicznej adaptacji. Jednakże forma spektaklu plenerowego nie pozwoliła wówczas skupić się na jednym z najważniejszych atutów tego tekstu – czyli na języku. Słowotwórcza składnia Lema, bogactwo opisów, metafor, a także opisów emocji buduje misterną historię o istocie człowieczeństwa. Bohaterka „Maski” poznaje najbardziej ludzkie z uczuć – miłość, by zaraz ulec nakazowi swojego konstruktora i stać się morderczym narzędziem jego nienawiści i zemsty. Czy podczas swojego pościgu za byłym kochankiem zwycięży wgrany jej program, czy też uczucie i empatia?
I w tym przypadku autor przestrzega nas przed autorytarnością władzy i niebezpieczeństwem płynącym z antropocentrycznej pewności, że człowiek-programator jest wszechmocny. Ponownie także rozważa ramy tego, co ludzkie – odruchy i zachowania istoty biologicznie z człowiekiem nietożsamej przeciwstawia osobie króla, który, chociaż jest istotą ludzką, to jednak jego lęk przed utratą władzy czyni z niego pozbawionego uczuć tyrana. W ten sposób próbuje również zdefiniować człowieka jako sumę błędów i niedoskonałego, którego niczym nieograniczona wola i geniusz, zamiast pobudzać go do kreacji, podsyca tylko zło – jego żądzę władzy i zemsty.
Link do wydarzenia ONLINE:
OGLĄDAJ SPEKTAKL TUTAJ. KLIKNIJ!
Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19