Teatr Gdynia Głowna

W DZIEŃ KOŃCA ŚWIATA

Historia o gdyńskim "Pekinie" i jego mieszkańcach.

W dzień końca świata

Spektakl grany w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni

Ul. Sambora 48

WSTĘP BEZPŁATNY

„W dzień końca świata” to dramat, który nie ma końca. W mrocznych zaułkach Pekinu zaludnionego przez dzikie koty, członków tajemnych związków, przybyszów z odległych krain, przesiąkniętego zbrodnią miasta, zaczyna pękać ziemia. Jak przygotować się na koniec świata? Gdze szukać sensu istnienia? Jak wykorzystać pozostały czas?

Zapraszamy na ostatnią, misterną opowieść o Pekinie, utkaną przez Salcię Hałas w ramach projektu Gdynia ReAktywacja. Teatralizacji tekstu podjęła się Ewa Ignaczak. Efekt ich wspólnej pracy będzie można zobaczyć podczas prezentacji premierowej jednoaktówki „W dzień końca świata”.

 

Recenzja Elżbiety Żukowskiej (Literaturoznawczyni, scenarzystka komiksowa, animatorka projektów kulturalnych)

„Spektakl zrealizowany przez Teatr Gdynia Główna na podstawie jednoaktówki Salci Hałas, zaliczyć można gatunkowo do miejskiej legendy, niesamowitej gawędy o nadprzyrodzonych zjawiskach wybuchających w tkance miasta. Ale o ile zazwyczaj dotyczy to jakiejś przestrzeni rozpoznawalnej, to autorka „W dniu końca świata” wzięła na warsztat przestrzeń pomijaną i nieobecną, dzielnicę Wzgórze Dreszera zwaną potocznie Pekinem (w nawiązaniu do przedwojennej dzielnicy biedy). Mamy więc opowieść o tym, że na terenie niepopularnego Pekinu pojawiają się osobliwe zjawiska przyrody zapowiadające koniec świata.

Pod tą formułą grozy metafizycznej kryje się jednak groza rzeczywista, której doświadczają mieszkańcy Pekinu domagający się poprawy warunków socjalnych – osoba Przedstawiciela, który dokonuje brutalnych eksmisji. Wydaje się, że to doskonały materiał dla „sprawy dla reportera”. Ale reportaż nie zawsze potrafi oddać przerażenie ludzi, ich poczucie klęski i jakiejś magicznej wręcz niemocy i trwogi.

Więc by przybliżyć wrażenie jakiego doznają mieszkańcu Pekinu w zderzeniu z biurokracją potrzeba teatru, sztuki, formy. Tekst laureatki NLG Salci Hałas, w interpretacji Idy Bocian i Małgorzaty Polakowskiej, w świetnej reżyserii Ewy Ignaczak jest takim dotknięciem przez sztukę bolesnej rany, wstydliwej tajemnicy. Czasem bowiem, by powiedzieć prawdę o rzeczywistości uciec się trzeba do magicznego myślenia i formy teatralnej. I to właśnie robi Ignaczak w spektaklu o końcu świata, który zaczyna się każdego dnia na Pekinie.

 

W dzień końca świata”

Tekst: Salcia Hałas

Reż. Ewa Ignaczak

Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska

 

10 listopada godz. 18

Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni

Ul. Sambora 48

WSTĘP BEZPŁATNY!

 

Projekt „Gdynia-ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.

 

Zapraszamy na profil dedykowany projektowi: https://www.facebook.com/gdyniareaktywacja/