Teatr Gdynia Głowna

TEATR FORUM

Szanowni Państwo!
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, w świetle bieżących problemów poruszanych w ramach działań edukacyjno – społecznych, proponujemy Państwu spektakle, realizowane metodą Teatru Forum. W Teatrze Forum prezentowane przedstawienie dotyka problemów bliskich widzom, które mogą oni odnieść do siebie i zidentyfikować jako własne.  Technika przedstawień pozwala widzom uczestniczyć w spektaklu na równi z aktorami, znajdować alternatywne rozwiązania sytuacji konfliktowych, zdobywać doświadczenie aktywnego wykazywania się własną inicjatywą. Teatr Forum bowiem rozszerza pole znaczenia roli widza z biernego obserwatora i świadka wydarzeń do roli aktywnego uczestnika. Celem nie jest znalezienie idealnego rozwiązania, ale sam proces poszukiwania i wypróbowywania różnych zachowań.

Pokaz spektaklu Teatru Forum (czas trwania do 2 godzin) składa się z dwóch części:

Część pierwsza: pokaz spektaklu bez przerywania, w którym główny bohater bezskutecznie próbuje rozwiązać problemy i konflikty, które są jego udziałem, a widownia biernie przygląda się rozwojowi wypadków.

Część druga: interwencja jokera – osoby prowadzącej forum, mediatora, który jest pośrednikiem między widownią a aktorami. Ponowne odtworzenie spektaklu, angażujące widownię do modyfikowania scenariusza. Mamy tym samym możliwość sprawdzenia w relatywnie bezpiecznych warunkach, jakie konsekwencje miałoby nasze zachowanie w rzeczywistości.

Reżyserką spektakli jest Małgorzata Polakowska – magister kulturoznawstwa (2013), absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014), Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016) a także Kursu Teatru Forum Drama Way, Szkoły Dramy Stosowanej STOP-KLATKA i Szkoły Animatorów Profilaktyki. Aktorka Teatru Gdynia Główna i instruktorka teatralna. Od 2014 roku tworzy spektakle Teatru Forum oraz prowadzi warsztaty wykorzystujące metodę dramy i Teatru Zaangażowanego Społecznie (adresowane m.in. do młodzieży, społeczności lokalnych, seniorów, wychowanków Ośrodka MONAR, więźniów, osób zagrożonych bezdomnością, imigrantów). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „animacja i upowszechnianie kultury”. Laureatka nagrody Prezydenta Gdyni z Okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018 za reżyserię i realizację ośmiu premierowych spektakli metodą Teatru Forum. Zwyciężczyni Nagrody Artystycznej Galion Gdyński 2018 w kategorii „Animacja Kultury”. Wykładowczyni studiów podyplomowych w „Ateneum” – Szkole Wyższej w Gdańsku na kierunku Innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem przedmiot: Drama i Teatr Forum w rozwijaniu umiejętności społecznych. Współautorka książki „Teatr jako kulturotechnika w socjoterapii” (Wydawnictwo UG).

Dżokerem obu spektakli jest Jacek Panek – Magister Pedagogiki oraz absolwent Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył Południowobałtycką Akademię Teatru Niezależnego (BAIT) oraz Akademię Teatru Alternatywnego, realizowaną przez instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. W latach 2013-2019 pracował jako instruktor teatralny dla grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych w Gdańskiej Szkole Artystycznej, gdzie prowadził także zajęcia plastyczne i ceramiczne dla grup dziecięcych oraz zajmował się animacją społeczno- kulturalną. W latach 2019- 2020 pracował jako instruktor teatralny w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku, oraz jako wychowawca w placówce opiekuńczo –wychowawczej, Gdańskiego Domu Integracyjno- Rodzinnego. Od 2016 roku współtworzy spektakle Teatru Forum prezentowane w Teatrze Gdynia Główna a także tworzy i realizuje projekty Stowarzyszenia Artystyczno-Społecznego „Feeria”. Obecnie pracuje na stanowisku wychowawcy w Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni, prowadząc młodzieżowe grupy wsparcia.

Proponowane spektakle:

LEKCJA O… PRZYJACIELSKIEJ POMOCY – „CzteryRazyPe” czyli Pierwsza Przyjacielska Pomoc Psychologiczna.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wielu z nas doświadczyło kryzysu. Jednak szczególnie młodzież wskazywana jest jako ta grupa, która poniesie największe psychologiczne konsekwencje lockdownu. Po powrocie do szkoły wielu uczniów stawia sobie pytania nie tylko o to, jak samemu poradzić sobie w nowej sytuacji, lecz także jak wesprzeć swoich przyjaciół w przeżywaniu trudności. O tym, jak udzielać przyjacielskiej pomocy psychologicznej a jednocześnie zadbać o siebie i swoje granice, porozmawiamy w najnowszej produkcji Teatru Forum.

Ada ma 18 lat i próbuje odnaleźć się w rzeczywistości szkolnej po lockdownie. W nowym roku będzie musiała zmierzyć się nie tylko z egzaminem maturalnym, lecz także z doświadczeniem depresji u bliskiej osoby. Ada działa intuicyjnie, nie zawsze wie, co zrobić, aby pomóc. Trudno się temu dziwić – nie jesteśmy przecież uczeni, jak skutecznie wspierać i empatycznie towarzyszyć osobom w kryzysie. Dlatego podczas spotkania z widownią podejmiemy temat pierwszej przyjacielskiej pomocy psychologicznej i poprzez wspólne dzielenie się doświadczeniem, będziemy normalizować temat depresji oraz wypracowywać najlepsze narzędzia wsparcia dla osoby chorującej.

LEKCJA O… CYBERPRZEMOCY „PROFILOVE”

Internet i urządzenia mobilne zmieniły trwale nasz świat. Jak mawiają młodzi: „Jeśli nie masz „insta” „fejsa” albo „snapa”, to nie istniejesz.” Nowoczesna technologia to jednak nie tylko zabawa, ale także ryzyko uzależnienia, przemocy, upokorzenia oraz łatwego dostępu do nieodpowiednich treści.

Kamila ma 15 lat. Właśnie zmieniła miejsce zamieszkania i trafiła do nowej szkoły, w której poznaje intrygującego outsidera . Nowa znajomość rozpoczyna serię wydarzeń, w której zacierają się granice pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistością. Internet staje miejscem „polowań” i zemsty. Jakie konsekwencje będą musiały ponieść obydwie strony? O przemocy wirtualnej, prześladowaniu i stalkingu porozmawiamy przy okazji najnowszej premiery Teatru Forum pt. „ProfiLove”.

 

TERMINY SPEKTAKLI USTALANE INDYWIDUALNIE

Bilety:

uczniowie: 35 zł
opiekunowie: wstęp bezpłatny
Aby uzyskać pełne zaangażowanie widowni, niezbędna jest prezentacja spektaklu w kameralnym pomieszczeniu.

Ilość miejsc: 60

SZCZEGÓŁOWA OFERTA DO POBRANIA TUTAJ! KLIKNIJ!

Rezerwacja

tel. 58 3 511 512

kom.692 820 511, 728 899 560

lub mailowo teatr@teatrgdyniaglowna.pl lub edukacja@teatrgdyniaglowna.pl

Czcionka - rozmiar
Kontrast