Teatr Gdynia Głowna

TEATR FORUM

Teatr Gdynia Główna zaprasza grupy zorganizowane do wzięcia udziału w spektaklach realizowanych w ramach Stacji Bajek, Teatru Forum oraz Lekcji Teatralnych. Spektakle wraz z proponowanymi warsztatami możemy zrealizować dla grup 35-45 osobowych uczęszczający do jednej placówki edukacyjnej. Teatr dostosowuje salę teatralną do aktualnie obowiązujących zaleceń Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szanowni Państwo!
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, w świetle bieżących problemów poruszanych w ramach działań edukacyjno – społecznych, proponujemy Państwu spektakle, realizowane metodą Teatru Forum. W Teatrze Forum prezentowane przedstawienie dotyka problemów bliskich widzom, które mogą oni odnieść do siebie i zidentyfikować jako własne.  Technika przedstawień pozwala widzom uczestniczyć w spektaklu na równi z aktorami, znajdować alternatywne rozwiązania sytuacji konfliktowych, zdobywać doświadczenie aktywnego wykazywania się własną inicjatywą. Teatr Forum bowiem rozszerza pole znaczenia roli widza z biernego obserwatora i świadka wydarzeń do roli aktywnego uczestnika. Celem nie jest znalezienie idealnego rozwiązania, ale sam proces poszukiwania i wypróbowywania różnych zachowań.

Pokaz spektaklu Teatru Forum (czas trwania do 2 godzin) składa się z dwóch części:

Część pierwsza: pokaz spektaklu bez przerywania, w którym główny bohater bezskutecznie próbuje rozwiązać problemy i konflikty, które są jego udziałem, a widownia biernie przygląda się rozwojowi wypadków.

Część druga: interwencja jokera – osoby prowadzącej forum, mediatora, który jest pośrednikiem między widownią a aktorami. Ponowne odtworzenie spektaklu, angażujące widownię do modyfikowania scenariusza. Mamy tym samym możliwość sprawdzenia w relatywnie bezpiecznych warunkach, jakie konsekwencje miałoby nasze zachowanie w rzeczywistości.

Reżyserem i jokerem jest Małgorzata Polakowska – Magister kulturoznawstwa (2013) i krytyki artystycznej ASP (2014), absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). Ukończyła kurs Teatru Forum Drama Way (2014). Aktorka i aktywistka Teatru Gdynia Główna i Teatru Czarny Kwadrat, instruktorka teatralna w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku. Od 2015 roku realizuje projekty edukacyjno-artystyczne przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Proponowane spektakle:

KANAŁ. ERA JUTUBERA- Zapytano 1000 dzieci w wieku 6-17 lat „kim chcesz zostać, jak dorośniesz”. Około trzech czwartych badanych rozważa podjęcie pracy związanej z video online. Podobnie sondaż przeprowadzony na polecenie brytyjskiej korporacji Currys dowodzi, że najbardziej pożądanym zawodem przez nastolatków jest youtuber. Także dla najmłodszego pokolenia Polaków youtuberzy są prawdziwymi gwiazdami, a zawód internetowego twórcy video staje się pracą marzeń. O wielkości syndromu „youtuber dream” świadczy choćby ilość vlogów zakładanych przez młodych.

Malwina, bohaterka naszego spektaklu, ma 15 lat i jest córką wpływowego polityka. Chodzi do szkoły, spotyka się z przyjaciółmi i stawia pierwsze kroki w sieci jako youtuberka. Ponieważ nagrania, w których prezentuje ciężki los zwierząt w schronisku nie cieszą się dużą popularnością, postanawia pokazać w sieci coś zupełnie nowego – a jak wiadomo, rozgłos na kanale przynoszą działania balansujące lub przekraczające granice. Od tego momentu życie Malwiny zmienia się nie do poznania a jej kanał wznosi się wreszcie na szczyty popularności. Każda decyzja pociąga za sobą kolejny krok. Kiedy Malwina osiąga sławę, nie cofnie się przed niczym, by stać się jedną z popularniejszych youtuberek w kraju. Czy jej decyzje będą trafne? Jak dużo będzie w stanie poświęcić dla osiągnięcia wymarzonego celu? Gdzie jest granica tolerancji, za którą człowiek ze wstydu nie może już sobie spojrzeć w lustro? O tym, jakich bodźców potrzebujemy, żeby coś nas zainteresowało i jak sami pozwalamy, aby te granice przekraczać porozmawiamy w trakcie Teatru Forum.

PROFILOVEKamila ma 15 lat. Właśnie zmieniła miejsce zamieszkania i trafiła do nowej szkoły, w której poznaje intrygującego outsidera . Nowa znajomość rozpoczyna serię wydarzeń, w której zacierają się granice pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistością. Internet staje miejscem „polowań” i zemsty. Jakie konsekwencje będą musiały ponieść obydwie strony? O przemocy wirtualnej, prześladowaniu i stalkingu porozmawiamy przy okazji najnowszej premiery Teatru Forum pt. „ProfiLove”.

ŚWIĄTECZNE NAS/TROJE – Wszyscy przygotowujemy się do celebracji świąt, ale dlaczego tak często towarzyszą temu nerwy i kłótnie? Święta w gronie rodzinnym to obowiązek czy przyjemność? Gdzie ta magia świąt, gdzie radosne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę? Takie pytania zadaje sobie prawie każdy. Również bohater naszego przedstawienia. Dla Wojtka, Święta Bożego Narodzenia są przede wszystkim czasem, w którym rodzina, przynajmniej na chwilę może poczuć się „w komplecie” . Podsycany mediami oczekuje na „cud” rodzinnego spotkania. Jednak rzeczywistość ma się zupełnie inaczej, niż by tego chciał. Niezabliźnione rany, brak pieniędzy oraz brak umiejętności porozumiewania się sprawią, że oczekiwana wieczerza zamieni się w festiwal wzajemnych oskarżeń i pretensji. Co z tego wyniknie i co tak naprawdę znaczą dzisiaj Święta dla młodego pokolenia rozważymy na spotkaniu teatru forum.

TERMINY SPEKTAKLI USTALANE INDYWIDUALNIE

Bilety:

uczniowie: 35 zł
opiekunowie: wstęp bezpłatny
Aby uzyskać pełne zaangażowanie widowni, niezbędna jest prezentacja spektaklu w kameralnym pomieszczeniu.

Ilość miejsc: 35 -45

SZCZEGÓŁOWA OFERTA DO POBRANIA TUTAJ. KLIKNIJ!

Rezerwacja

tel. 58 3 511 512

kom.692 820 511, 728 899 560

lub mailowo teatr@teatrgdyniaglowna.pl lub edukacja@teatrgdyniaglowna.pl

Czcionka - rozmiar
Kontrast