Teatr Gdynia Głowna

BALLADY OSIEDLOWE

Ballady osiedlowe

Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Nasz najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to kolejna wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta i historie jego mieszkańców. Teatr, czyli to, co potrafimy robić najlepiej, zostanie narzędziem, dzięki któremu gdyńskie dzielnice staną się nam jeszcze bliższe.

Stworzymy spektakl o ZOH-u, czyli rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego, którego nurtujące historie będą źródłem inspiracji. Przygotujemy także koncert ballad na kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa.

Niczym miejscy bardowie pieśnią przywołamy dawnego ducha tych gdyńskich osiedli.  Zapraszamy do spotkania z naszymi wysłannikami – pisarką Salcią Hałas i aktorem, tekściarzem Jakubem Kornackim, którzy będą przemierzać ulice miasta w poszukiwaniu ciekawych ludzi, miejsc i historii, by na koniec spisać je i przekazać innym. Zachęcamy również do udziału w warsztatach literackich prowadzonych przez Kubę, gdzie wspólnie spiszemy osiedlowe historie.

Wypatrujcie nas w swojej okolicy i opowiedzcie nam swoją historię!

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.

 

Więcej o projekcie:

Teatr Gdynia Główna wyrusza w gdyńskie dzielnice, gdzie na początku marca rozpocznie się projekt „Ballady osiedlowe”.

Zainspirowana historią ZOH-u Salcia Hałas zbierze opowieści mieszkańców i na ich bazie stworzy scenariusz, a zespół TGG przeniesie go na deski teatru. Jakub Kornacki podejmie wyzwanie odnalezienia wspomnień z Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa. Zebrane opowieści umieści w balladach i pieśniach, które zostaną zaaranżowane w formę pełnego koncertu muzycznego. Miejskie historie wrócą do ich twórców – i spektakl i koncert zaprezentujemy we wszystkich dzielnicach biorących udział w projekcie.

Ponadto Kuba Kornacki poprowadzi także warsztaty literackie, podczas których będzie pomagał w zapisaniu najciekawszych i najważniejszych osiedlowych historii. Zajęcia z Kubą to propozycja dla wszystkich amatorów pisania, zarówno tego do szuflady, jak i tych, których twórczość miała szanse ujrzeć światło dzienne.

Wyprawy do dzielnic, zbieranie opowieści i warsztaty literackie zorganizujemy do września 2020 roku, z przerwą w trakcie wakacji.  Efekty naszych działań, czyli spektakl i koncert będziemy prezentowali do końca bieżącego roku.

ETAP 1: MIASTO Z MARZEŃ

CYKL KONCERTÓW PLENEROWYCH ZAINSPIROWANYCH OPOWIEŚCIAMI O GDYNI  I JEJ MIESZKAŃCACH, REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU BALLADY OSIEDLOWE

Żaden gejzer wyobraźni nie jest w stanie sprostać bogactwu życia. Tak można podsumować owoc poszukiwań, które poprzedziły powstanie „Ballad Osiedlowych”. Wyruszyliśmy na podbój Gdyni, szukając osób, które zechcą podzielić się z nami swoimi historiami. Na naszym szlaku było Witomino, Meksyk, Oksywie, Cisowa oraz rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego (ZOH).  Historie, które usłyszałem od napotkanych ludzi, stały się kanwą piosenek. Piosenek trudnych, bo każda jest jak cały osobny spektakl. A kipi w nich tyle kolorów, że… po przetworzeniu opowieści na piosenki, chyba najsilniejszym uczuciem jest NIEDOSYT. Jeszcze tyle wątków, tak pięknych, przejmujących, wzruszających, się nie zmieściło… Niektórzy  z moich rozmówców rozpoznają siebie w tych piosenkach od razu. Innych poukrywałem, skleiłem z innymi bohaterami, aby w ten sposób uczynić ich opowieść bardziej uniwersalną.

Na scenie towarzyszyć mi będzie Basia Lamprecht, jedna z najzdolniejszych absolwentek PPSWA im. Baduszkowej w Gdyni ostatnich lat. A na instrumentach, trzej czarodzieje: Grzegorz Nadolny – czarodziej kontrabasu, Jan Jarecki – czarodziej klawisza oraz Ireneusz Kaczmar – czarodziej perkusjonaliów.

Pewna pani redaktor powiedziała mi, że czasem boi się słuchać moich piosenek. Boi się emocji, jakie one wywołują. Te opowieści chyba ja sam boję się śpiewać…

Kuba Kornacki

Wzruszające, fascynujące i autentyczne! Właśnie takie są historie zebrane podczas spacerów i rozmów z mieszkańcami gdyńskiego Witomina, Meksyku, Oksywia, Cisowej, ZOH-u oraz Fikakowa. Teraz wrócą one do ich autorów na koncertach osiedlowych ballad, które zorganizujemy właśnie w tych gdyńskich dzielnicach. Ballady zebrał i napisał aktor i tekściarz Kuba Kornacki. Zaśpiewa je na scenie razem z aktorką Barbarą Lamprecht, towarzyszyć im będą: Grzegorz Nadolny (kontrabas), Jan Jarecki (klawisze), Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne). Koncerty są częścią teatralno-społecznego projektu „Ballady Osiedlowe” realizowanego przez Teatr Gdynia Główna.

Teksty, reżyseria Kuba Kornacki Kompozycje, kierownictwo muzyczne Jan Jarecki

Terminy prezentacji:

11 września 2020 g. 19.00 teren SP 35, ul. Uczniowska 1 WITOMINO
13 września 2020 g. 19.00 ogród deszczowy, ul. Śliwkowa 4 OSIEDLE MEKSYK
25 września 2020 g. 19.00 patio Przystani Sąsiedzkiej, ul. Śmidowicza 49 OKSYWIE
26 września 2020 g. 19.00 parking Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Kcyńska 2 CISOWA
27 września 2020 g. 19.00 parking za Przystanią Sąsiedzką, ul. Opata Hackiego 33 ZOH

Wydarzenie na Facebooku:

W przypadku opadów deszczu koncerty odbędą się w Teatrze Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Dworze PKP Gdynia Głowna

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Obowiązuje maseczka lub przyłbica.

 

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), aktor Teatru Gdynia Główna („Tchórz – odważna tragikomedia”, „Próby Józefa K.”, „Potop. Pieśń o końcu świata”) wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r. nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”.

Salcia Hałas – jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). Na motywach jej drugiej powieści „Potop”, powstał spektakl „Potop. Pieśń o końcu świata” w reżyserii Ewy Ignaczak, który trafił do repertuaru Teatru Gdynia Główna. Autorka scenariuszy „Bohater Osiedla” w projekcie „Gdynia ReAktywacja” Teatru Gdynia Główna.

Projekt finansowanie ze środków Miasta Gdyni.