BALLADY OSIEDLOWE
BALLADY OSIEDLOWE
Ballady osiedlowe
Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Nasz najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to kolejna wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta i historie jego mieszkańców. Teatr, czyli to, co potrafimy robić najlepiej, zostanie narzędziem, dzięki któremu gdyńskie dzielnice staną się nam jeszcze bliższe.
Stworzymy spektakl o ZOH-u, czyli rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego, którego nurtujące historie będą źródłem inspiracji. Przygotujemy także koncert ballad na kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa.
Niczym miejscy bardowie pieśnią przywołamy dawnego ducha tych gdyńskich osiedli. Zapraszamy do spotkania z naszymi wysłannikami – pisarką Salcią Hałas i aktorem, tekściarzem Jakubem Kornackim, którzy będą przemierzać ulice miasta w poszukiwaniu ciekawych ludzi, miejsc i historii, by na koniec spisać je i przekazać innym. Zachęcamy również do udziału w warsztatach literackich prowadzonych przez Kubę, gdzie wspólnie spiszemy osiedlowe historie.
Wypatrujcie nas w swojej okolicy i opowiedzcie nam swoją historię!
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.
Więcej o projekcie:
Teatr Gdynia Główna wyrusza w gdyńskie dzielnice, gdzie na początku marca rozpocznie się projekt „Ballady osiedlowe”.
Zainspirowana historią ZOH-u Salcia Hałas zbierze opowieści mieszkańców i na ich bazie stworzy scenariusz, a zespół TGG przeniesie go na deski teatru. Jakub Kornacki podejmie wyzwanie odnalezienia wspomnień z Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa. Zebrane opowieści umieści w balladach i pieśniach, które zostaną zaaranżowane w formę pełnego koncertu muzycznego. Miejskie historie wrócą do ich twórców – i spektakl i koncert zaprezentujemy we wszystkich dzielnicach biorących udział w projekcie.
Ponadto Kuba Kornacki poprowadzi także warsztaty literackie, podczas których będzie pomagał w zapisaniu najciekawszych i najważniejszych osiedlowych historii. Zajęcia z Kubą to propozycja dla wszystkich amatorów pisania, zarówno tego do szuflady, jak i tych, których twórczość miała szanse ujrzeć światło dzienne.
Wyprawy do dzielnic, zbieranie opowieści i warsztaty literackie zorganizujemy do września 2020 roku, z przerwą w trakcie wakacji. Efekty naszych działań, czyli spektakl i koncert będziemy prezentowali do końca bieżącego roku.
ETAP 1: MIASTO Z MARZEŃ
CYKL KONCERTÓW PLENEROWYCH ZAINSPIROWANYCH OPOWIEŚCIAMI O GDYNI I JEJ MIESZKAŃCACH, REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU BALLADY OSIEDLOWE
Żaden gejzer wyobraźni nie jest w stanie sprostać bogactwu życia. Tak można podsumować owoc poszukiwań, które poprzedziły powstanie „Ballad Osiedlowych”. Wyruszyliśmy na podbój Gdyni, szukając osób, które zechcą podzielić się z nami swoimi historiami. Na naszym szlaku było Witomino, Meksyk, Oksywie, Cisowa oraz rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego (ZOH). Historie, które usłyszałem od napotkanych ludzi, stały się kanwą piosenek. Piosenek trudnych, bo każda jest jak cały osobny spektakl. A kipi w nich tyle kolorów, że… po przetworzeniu opowieści na piosenki, chyba najsilniejszym uczuciem jest NIEDOSYT. Jeszcze tyle wątków, tak pięknych, przejmujących, wzruszających, się nie zmieściło… Niektórzy z moich rozmówców rozpoznają siebie w tych piosenkach od razu. Innych poukrywałem, skleiłem z innymi bohaterami, aby w ten sposób uczynić ich opowieść bardziej uniwersalną.
Na scenie towarzyszyć mi będzie Basia Lamprecht, jedna z najzdolniejszych absolwentek PPSWA im. Baduszkowej w Gdyni ostatnich lat. A na instrumentach, trzej czarodzieje: Grzegorz Nadolny – czarodziej kontrabasu, Jan Jarecki – czarodziej klawisza oraz Ireneusz Kaczmar – czarodziej perkusjonaliów.
Pewna pani redaktor powiedziała mi, że czasem boi się słuchać moich piosenek. Boi się emocji, jakie one wywołują. Te opowieści chyba ja sam boję się śpiewać…
Kuba Kornacki
Wzruszające, fascynujące i autentyczne! Właśnie takie są historie zebrane podczas spacerów i rozmów z mieszkańcami gdyńskiego Witomina, Meksyku, Oksywia, Cisowej, ZOH-u oraz Fikakowa. Teraz wrócą one do ich autorów na koncertach osiedlowych ballad, które zorganizujemy właśnie w tych gdyńskich dzielnicach. Ballady zebrał i napisał aktor i tekściarz Kuba Kornacki. Zaśpiewa je na scenie razem z aktorką Barbarą Lamprecht, towarzyszyć im będą: Grzegorz Nadolny (kontrabas), Jan Jarecki (klawisze), Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne). Koncerty są częścią teatralno-społecznego projektu „Ballady Osiedlowe” realizowanego przez Teatr Gdynia Główna.
Teksty, reżyseria Kuba Kornacki Kompozycje, kierownictwo muzyczne Jan Jarecki
Terminy prezentacji:
11 września 2020 g. 19.00 teren SP 35, ul. Uczniowska 1 WITOMINO
13 września 2020 g. 19.00 ogród deszczowy, ul. Śliwkowa 4 OSIEDLE MEKSYK
25 września 2020 g. 19.00 patio Przystani Sąsiedzkiej, ul. Śmidowicza 49 OKSYWIE
26 września 2020 g. 19.00 parking Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Kcyńska 2 CISOWA
27 września 2020 g. 19.00 parking za Przystanią Sąsiedzką, ul. Opata Hackiego 33 ZOH
Wydarzenie na Facebooku:
W przypadku opadów deszczu koncerty odbędą się w Teatrze Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Dworze PKP Gdynia Głowna
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Obowiązuje maseczka lub przyłbica.
Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), aktor Teatru Gdynia Główna („Tchórz – odważna tragikomedia”, „Próby Józefa K.”, „Potop. Pieśń o końcu świata”) wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r. nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”.
Salcia Hałas – jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). Na motywach jej drugiej powieści „Potop”, powstał spektakl „Potop. Pieśń o końcu świata” w reżyserii Ewy Ignaczak, który trafił do repertuaru Teatru Gdynia Główna. Autorka scenariuszy „Bohater Osiedla” w projekcie „Gdynia ReAktywacja” Teatru Gdynia Główna.
Scenariusz: Salcia Hałas
Reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Salcia Hałas, Małgorzata Polakowska i Grzegorz Bryszewski
PREMIERA: 15 grudnia o godz. 18:00
Link do filmu: https://youtu.be/L4CJky2w9vA
„Dzień dobry! Realizujemy projekt teatralny i szukamy autentycznych historii i opowieści mieszkańców. Czy chciałby się Pan/Pani podzielić swoją?”.
Właśnie w taki sposób pisarka Salcia Hałas zaczepiała mieszkańców gdyńskiego ZOH-u (rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego na Chyloni) w kwietniu 2020 roku. Unikalna atmosfera tamtych dni i zmagania związane z realizacją projektu kulturalnego w trakcie sytuacji pandemicznej zostały przywołane w spektaklu „Tak było. Naprawdę!” wg scenariusza Salci Hałas i w reżyserii Ewy Ignaczak. Próbom zdobycia historii mieszkańców Gdyni towarzyszą tutaj rządowe komunikaty o zwiększaniu obostrzeń sanitarnych a zniechęcenie związane z przymusowym zamknięciem w domu i rozczarowanie nieustanną pracą zdalną jeszcze bardziej pogłębia niemoc twórczą. „Tak było. Naprawdę!” zderza także fascynujące opowieści z historii Gdyni z teraźniejszymi próbami odzyskania przed ekranem komputera zagubionej sprawczości.
Autentyczny i osobisty spektakl (Salcia Hałas zagra samą siebie, podobnie jak pracownicy Teatru Gdynia Główna, którzy pomagali pisarce podczas spacerów po gdyńskim osiedlu) staje się wyjątkowo aktualną kroniką czasów on-line, gdzie osobisty kontakt z człowiekiem wydaje się jedyną skuteczną receptą na normalność.
Nieustannie zmieniająca się rzeczywistość roku 2020 dopisała także swoje zakończenie do całej historii. Czytanie performatywne tekstu Salci Hałas planowaliśmy zagrać dla mieszkańców gdyńskich dzielnic podczas plenerowych prezentacji, obostrzenia sanitarne zmusiły nas do modyfikacji tych planów i publikację spektaklu do obejrzenia w internecie.
Link do filmu: https://youtu.be/L4CJky2w9vA
Wydarzenie dostępne bezpłatnie i online.
Tak było. Naprawdę!
CZYTANIE PERFORMATYWNE
SCENARIUSZ: Salcia Hałas
ADAPTACJA I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak
OBSADA: Małgorzata Polakowska, Salcia Hałas, Grzegorz Bryszewski
NAGRANIE I MONTAŻ: Maciej Buszman
ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska
KIEROWNIK PRODUKCJI: Grzegorz Kujawiński
TEATR GDYNIA GŁÓWNA
Projekt „Ballady Osiedlowe” wchodzi w kolejną fazę.
Najpierw gromadziliśmy Wasze opowiadania.
Następnie tworzyliśmy z nich piosenki.
Jeszcze później wróciliśmy do Waszych dzielnic z koncertami o Was samych.
Teraz proponujemy spotkania, na których możecie… sami nauczyć się tworzyć własne formy literackie. Bezpłatne warsztaty literackie w formule online poprowadzą Barbara Piórkowska (pisarka i poetka), Szymon Jachimek (dramatopisarz i artysta kabaretowy) oraz Kuba Kornacki (tekściarz i aktor).
Zachęcamy do dołączenia w formularzu próbki swojego dowolnego tekstu.
Każdy z trzech warsztatów to w sumie 12 godzin w formie czterech trzygodzinnych spotkań (początek o godzinie 17.00). Uwaga! Zależy nam na indywidualnej i intensywnej pracy z kursantami, wprowadziliśmy więc limit 10 uczestników u każdego z prowadzących. W myśl idei projektu „Ballady Osiedlowe” pierwszeństwo w rekrutacji mają mieszkańcy gdyńskich dzielnic: Fikakowa, Meksyku, Cisowej, Oksywia, Witomina i osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego. O przyjęciu uczestników decyduje kolejność zgłoszeń!
Na zgłoszenia czekamy do 2 listopada do godziny 12:00 a dzień później, 3 listopada, rozpoczynamy pierwsze zajęcia, które poprowadzi Szymon Jachimek.
Warsztat literacki z Szymonem Jachimkiem
Ciekawe historie czają się wszędzie. Zarówno w średniowiecznym zamku, na korytarzach Białego Domu, w przestrzeni kosmicznej, ale również – a może przede wszystkim? – w Twoim życiu. Jak wyłuskać te momenty? Jak je opisać? Jak je uczynić uniwersalnymi?
Tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas listopadowych warsztatów literackich online. Poszukamy literackiego potencjału w naszej (nie)codzienności. Poszukamy historii drobnych i wielkich, zabawnych i wzruszających, mądrych i takich… niespecjalnie. Jeśli będziemy mieli ochotę, wrzucimy nasze opowieści w internet. Jeśli nie, zostawimy je dla siebie.
Literacki dorobek i doświadczenie nie są wymagane. Natomiast zeszyt, długopis i zaangażowanie – owszem.
Szymon Jachimek (ur. 1982) – dramatopisarz, improwizator, artysta kabaretowy. Do 2014 roku był członkiem nieistniejącego już Kabaretu Limo, od 2015 roku zajmuje się głównie pisaniem oraz improwizacją komediową. W 2016 i 2020 r. zdobył I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, w latach 2016-2019 był półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a w 2018 r. otrzymał III nagrodę na konkursie Teatroteka, organizowanym przez ZAiKS i WFDiF. W 2020 r. został stałym komentatorem „Szkła kontaktowego” w TVN24 oraz odbyła się premiera jego autorskiego recitalu piosenki kabaretowej „Z dala od tonacji”.
Warsztaty:
wtorki: 3, 10, 17, 24 listopada 2020r. g 17.00-20.00
Warsztat literacki z Kubą Kornackim
Ten proces, kiedy nowy temat lekko zakłuje w boku – i jak zaczyna obrastać ciałem, jak się konkretyzuje i dorasta do pointy – to jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń w moim życiu. Na naszych spotkaniach będę Wam towarzyszył w „dorastaniu” Waszych tekstów.
Jak złapać uwagę czytelnika od samego początku?
Jak rozłożyć siły w całym tekście, aby nie było „mielizn” po drodze?
Jak przyprawiać pointy, aby smakowały?
Jak doprowadzić do finału?
Właśnie tym wszystkim (i nie tylko) będziemy się zajmować.
Mam nadzieję, że ja też się czegoś od Was nauczę.
Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), aktor Teatru Gdynia Główna („Tchórz – odważna tragikomedia”, „Próby Józefa K.”, „Potop. Pieśń o końcu świata”, „i… jakoś to będzie!”) wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Twórca koncertu „Miasto z Marzeń” w ramach projektu „Ballady osiedlowe”. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r. nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”.
Warsztaty:
środy: 4, 18, 25 listopada; 2 grudnia 2020r. g. 17.00-20.00
Warsztat literacki z Barbarą Piórkowską
Przestrzeń aż prosi się o to, by ją dojrzeć, zapamiętać i opisać.
Co jest w niej piękne, a co tak brzydkie, że aż interesujące literacko? Nie ma miejsc, które by nie były warte pisarskiej czy poetyckiej uwagi – wszystko jest kwestią nastawienia i wykształcenia nawyku obserwacji. Także w Waszej dzielnicy, którą z racji covidu oglądamy rzadziej, a przecież normalnie spędzamy tam wiele czasu.
Techniki można się nauczyć.
Na onlajnowych warsztatach kreatywnego pisania podrzucę Wam wiele patentów na to, jak pisać dobrze i co świadomie wykorzystać w swoich tekstach. Podzielimy się wrażeniami na temat naszych dzieł i stworzymy wspierającą się i opartą na niezwykłej twórczej relacji grupę.
Będziecie mieli/miały też okazję popracować ze mną indywidualnie.
Barbara Piórkowska -. Autorka powieści „Kraboszki”(2020), „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich, spacerów literackich i spacerów z twórczym pisaniem. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Rozwojowym dla Kobiet PROGESSteron. Ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne. Tłumaczona na język angielski, niemiecki, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.
Warsztaty:
piątki: 13, 27 listopada oraz 4, 11 grudnia 2020r. G. 17.00-20.00
TEKSTY, REŻYSERIA: Kuba Kornacki
WOKAL: Barbara Lamprecht, Kuba Kornacki
ZESPÓŁ: Grzegorz Nadolny (kontrabas), Jan Jarecki (klawisze),
Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne)
PREMIERA: 20 grudnia o godzinie 18.00
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=WUXNMt25qE4
Koncert „Miasto z marzeń” to muzyczna podróż po historii Gdyni, gdzie przewodnikami zostali mieszkańcy miasta, którzy podzielili się z nami swoimi opowieściami. Odbiorcy koncertu dowiedzą się, z czego spowiadała się Piękna Mariola z Ulicy Widnej, zachwycą fascynującymi losami Bojki z gdyńskiego Meksyku i otrzymają solidną porcję głębokich wzruszeń podczas słuchania ballady o Dziadku Zenobiuszu. To nie wszystko – odwiedzimy też salę sądową i odważnie usiądziemy na fotelu dentystycznym. Muzycznym i topograficznym zwieńczeniem koncertu stanie się ballada wskazująca drogę do Teatru Gdynia Główna.
„Miasto z marzeń” to akustyczny koncert piosenki literackiej w jazzujących aranżacjach, który przedstawiliśmy mieszkańcom podczas plenerowych występów we wrześniu 2020 roku. Teraz zapis koncertu udostępniamy w internecie, żeby wzruszał, bawił i zmuszał do refleksji wszystkich zainteresowanych odbiorców. Koncert jest muzycznym efektem spacerów i rozmów z mieszkańcami gdyńskiego Witomina, Meksyku, Oksywia, Cisowej, ZOH-u oraz Fikakowa, które zebrał aktor i tekściarz Kuba Kornacki.
“Miasto z marzeń” to część teatralno-społecznego projektu „Ballady Osiedlowe” realizowanego przez Teatr Gdynia Główna i finansowanego ze środków Miasta Gdyni.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=WUXNMt25qE4
Wydarzenie dostępne bezpłatnie i online.
MIASTO Z MARZEŃ
Koncert online!
TEKSTY, REŻYSERIA: Kuba Kornacki
WOKAL: Barbara Lamprecht, Kuba Kornacki
ZESPÓŁ: Grzegorz Nadolny (kontrabas), Jan Jarecki (klawisze),
Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne)
KOMPOZYCJE, KIEROWNICTWO MUZYCZNE: Jan Jarecki
ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska
NAGRANIE I MONTAŻ: Maciej Buszman
REJESTRACJA I REZYSERIA DŹWIĘKU: Soundfish
KIEROWNIK PRODUKCJI: Marzena Chojnowska
TEATR GDYNIA GŁÓWNA
PREMIERA: 20 grudnia o godz. 18:00
Wydarzenie dostępne bezpłatnie i online.
WIĘCEJ O PROJEKCIE:
Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Projekt „Ballady osiedlowe” to wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta w poszukiwaniu fascynujących i wzruszających opowieści, które warto ocalić od zapomnienia, opracować i przedstawić mieszkańcom Gdyni.
Na podstawie kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa stworzyliśmy cykl koncertów „Miasto z Marzeń”, które we wrześniu 2020 roku zaprezentowaliśmy na terenie gdyńskich dzielnic. W grudniu 2020 roku udostępnimy nagranie koncertu w internecie. W tym samym terminie premierę będzie miało także nagranie czytania performatywnego tekstu pisarki Salci Hałas „Tak było. Naprawdę!”, który opisuje poszukiwanie opowieści mieszkańców gdyńskiego ZOH-u. Oba nagrania trafią na profile społecznościowe Teatru Gdynia Główna i będą dostępne do bezpłatnego oglądania dla wszystkich zainteresowanych osób.
W ramach „Ballad osiedlowych” pomagamy także gdynianom w literackich próbach uwieczniania osiedlowych historii i opowieści. W listopadzie rozpoczęły się warsztaty literackie on-line, gdzie z początkującymi pisarzami pracuje Kuba Kornacki (tekściarz i aktor) i Szymon Jachimek (dramatopisarz i artysta kabaretowy) i Barbara Piórkowska (pisarka i poetka). Zajęcia zakończą się w grudniu, teksty, które w ramach nich powstaną, opublikujemy na teatralnym blogu www.pociagdomiasta.blogspot.com.
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku: https://www.facebook.com/gdyniareaktywacja/