Teatr Gdynia Głowna

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY - POCIĄG DO MIASTA - EDYCJA X - STACJA ARTYST/K/A

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają na

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY – POCIĄG DO MIASTA – EDYCJA X – STACJA ARTYST/K/A

5 – 11 SIERPNIA 2024

SZUKAJCIE NAS W GDYNI!

To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja festiwalu Pociąg do Miasta, który ma miejsce co roku w sierpniu w przestrzeni miejskiej Gdyni, a organizowany jest przez Teatr Gdynia Główna. Teatr mały i jakże sprawnie działający! Dzięki bliskiej relacji z naszymi Widzami i Widzkami przetrwaliśmy pandemię i zmiany rozkładu pociągów. To, co robimy, tworzymy zawsze z myślą o naszych odbiorcach i odbiorczyniach, bo ich obecność cieszy nas i inspiruje do dalszych wyzwań! Wciąż szukamy nowych kontekstów i aktualnych tematów, by jak najszybciej i najcelniej reagować na rzeczywistość wokół i realne potrzeby ludzi, którzy nas odwiedzają. Opowiadamy o emocjach, wspieramy rozwój – i jesteśmy w tym szybcy i szybkie jak teatralne Pendolino!

Na tegorocznym wydarzeniu, odbywającym się pod hasłem Artyst/k/a, obejrzymy siedem offowych spektakli z różnych stron kraju. Przedstawienia wybrane zostały w drodze konkursu – będą to zatem sztuki na najwyższym poziomie, mówiące o różnych problemach zawodu, bez istnienia którego ludzkość nie może inspirować się i rozwijać, a który jednocześnie często jest spychany na margines społecznego i ekonomicznego zainteresowania.

W prezentowanych spektaklach zwrócimy uwagę na rolę, jaka sztuka odegrała w pandemii, poznamy artystów i artystki w chwilach wzlotu i upadku, na scenie i po godzinach pracy, poznamy ich problemy finansowe i emocjonalne, sprawdzimy, jaka stawkę trzeba dziś zapłacić, by wykonywać tak niepewne zajęcie. Właśnie – czy będzie mowa o zajęciu czy też o misji, jaką każdy tworzący i tworząca niesie swoim działaniem w świat? Wrażliwość i marzenia są nadal potrzebne w tej pracy i bez nich nie byłoby żadnej sztuki, o czym też porozmawiamy na scenie.

Podobnie jak w ubiegłych latach, festiwalowe prezentacje odbędą się w plenerze, w nieoczywistych zakamarkach Gdyni – w odległych dzielnicach i mało znanych zakątkach Śródmieścia. Nietypowa przestrzeń wystawienia pozwoli na to, by spektakle wybrzmiały nieco inaczej niż na zwykłych deskach teatru, a publiczność będzie mogła się włączyć w przebieg sztuki w niespodziewany i nagły sposób. Festiwal powstaje więc jako unikalna podróż po mieście z morza – szlakiem naszych prezentacji.

Tradycyjnie zachęcamy także widzów i widzki w każdym wieku do utrwalania i zapisywania swoich festiwalowych wrażeń oraz interpretacji. Pociągowi do Miasta towarzyszyć będzie cieszący się dużym zainteresowaniem konkurs na recenzje teatralne Młoda Krytyka.

W zeszłym roku festiwal odwiedziło przeszło dwa tysiące osób. Wstęp na wszystkie wydarzenia i w tym roku, jak zwykle, jest bezpłatny.

Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.

 

PROGRAM FESTIWALU:

5 SIERPNIA (poniedziałek) / 21:00

VERY SAD
Scenariusz i reżyseria: Patrycja Kowańska, Dominika Knapik

GRUBA I GŁUPIA / ŁÓDŹ

PLAC/ PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH

Ul. Orłowska 8

 

6 SIERPNIA (wtorek) / 21:00

O CZYNACH NISZCZĄCYCH OPOWIEŚĆ
Tekst: Alex Freiheit

Reżyseria: SIKSA
TEATR KOMUNA WARSZAWA / WARSZAWA

PLAC/SCHODY/ AKWARIUM GDYŃSKIE
al. Jana Pawła II 1

 

7 SIERPNIA (ŚRODA) / 21:00

KAPRAL W KOŚCIÓŁKU

Scenariusz i reżyseria: Kuba Kapral, Marek Kościółek, Lena Witkowska

KAPRAL/KOŚCIÓŁEK/ WITKOWSKA / TEATR ÓSMEGO DNIA / POZNAŃ

PATIO/ PRZYSTAŃ SĄSIEDZKA
Ul. Widna 2A

 

8 SIERPNIA (czwartek) / 21:00

NASZA RACJA

Tekst: Lena Witkowska, Anatol Stern, Aleksander Wat, Skorup, Adam Ziajski

Scenariusz i reżyseria: Lena Witkowska, Adam Ziajski

SCENA ROBOCZA / POZNAŃ

DZIEDZINIEC/ ZESPÓŁ SZKOLNO – PRZEDSZKOLNY NR 4
Ul. Chwaszczyńska 26

 

9 SIERPNIA (piątek) / 21:00

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW

Tekst: Anna Domalewska
Reżyseria: Rafał Derkacz

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW/ WROCŁAW

BOISKO A/ GDYŃSKIE CENTRUM SPORTU
ul. Olimpijska 5/9

 

10 SIERPNIA (sobota) / 21:00

Q&A (THE POLISH EDITION)

Tekst: Rachel Erdos wraz z zespołem, Arthur Aron
Reżyseria: Rachel Erdos

LIVING SPACE THEATRE / KATOWICE / BYTOM

ZIELONA STREFA MIĘDZY BUDYNKAMI III I IV/ POMORSKI PARK NAUKOWO TECHNOLOGICZNY
Al. Zwycięstwa 96/98

 

11 SIERPNIA (niedziela) / 21:00

WIECZNA KOMEDIA

inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński

TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

HALA ŁUKOWA/ MIEJSKIE HALE TARGOWE
Ul. Wójta Radtkego 36

 

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

Bądźcie z nami!

 

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENT GDYNI ALEKSANDRY KOSIOREK

 

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ!

 

OPISY SPEKTAKLI:

 

VERY SAD
Scenariusz i reżyseria: Patrycja Kowańska, Dominika Knapik

Obsada: Patrycja Kowańska, Dominika Knapik

GRUBA I GŁUPIA / ŁÓDŹ

Gruba i Głupia zapraszają widzów/widzki do podróży w głąb ich ciał, nękanych rozmaitymi przypadłościami zdrowia fizycznego i psychicznego. „Jeśli po trzydziestce/czterdziestce budzisz się rano i nic cię nie boli, to znaczy, że nie żyjesz” – mówią. „Możemy być z grubsza i z chudsza zdrowi, ale z roku na rok – każdy z nas w innym tempie – codziennie na własnej skórze przekonujemy się o upływie czasu. Nasze ciała są chodzącymi (albo leżącymi) opowieściami o przemijaniu”. Artystki skorzystają w przekazie z formy sit-up’u – formy stand up’u dla tych, których boli kręgosłup. Opowiedzą o bardziej i mniej wstydliwych skutkach przepracowania i naturalnego procesu starzenia się. Spektakl przyjmuje postać fraszki performatywnej z elementami muzycznymi.

5 sierpnia (poniedziałek) / 21:00

PLAC/ PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH

Ul. Orłowska 8

 

O CZYNACH NISZCZĄCYCH OPOWIEŚĆ
Tekst: Alex Freiheit

Reżyseria: SIKSA

Obsada: Magda Dubrowska, Alex Freiheit

Muzyka: SIKSA, Konstanty Usenko, Magda Dubrowska
TEATR KOMUNA WARSZAWA / WARSZAWA

Na westernowym wybiegu, w ostatecznym starciu, stają naprzeciw siebie dwie kowbojki. Walczą raczej o sens i możliwość opowieści niż ze sobą nawzajem. Wcielają się w różne role, wychodząc jednocześnie z tych stereotypowo przypisanych kobietom. Raz są kochankami, które próbują uratować swój związek, raz kowbojkami właśnie i „w samo południe” pojedynkują się na słowa. A raz… końmi, które właśnie coś spłoszyło. Wpuszczają widza/widzkę tam, gdzie nie ma czasu na rozpamiętywanie przeszłości i ustanawianie nowych porządków – liczy się tylko to spotkanie i sposób mówienia o nim. Zapraszamy na feministyczną nielinearną narrację, która w swym wyrazie staje się antywesternem. Aktorki udowadniają, że cała możliwa sztuka mieści się w możliwości opowiadania.

6 sierpnia (wtorek) / 21:00

PLAC/SCHODY/ AKWARIUM GDYŃSKIE
al. Jana Pawła II 1

 

KAPRAL W KOŚCIÓŁKU

Scenariusz i reżyseria: Kuba Kapral, Marek Kościółek, Lena Witkowska

Obsada: Kuba Kapral, Marek Kościółek, Lena Witkowska
KAPRAL/KOŚCIÓŁEK/ WITKOWSKA / TEATR ÓSMEGO DNIA / POZNAŃ

Autorzy i autorka to osoby od przeszło dwudziestu lat związane z teatrem offowym. Pomysł zrobienia wspólnego spektaklu, który by podsumowywał życie i wieloletnią twórczość teatralną, był niejako naturalną konsekwencją ich spotkania. Można go nazwać artystyczną spowiedzią, okraszoną muzyką na żywo i bardzo osobistym wyznaniem artystów o ich bolączkach, życiu na krawędzi, wrażliwości przykrywanej nałogiem i ekscentrycznym zachowaniem. Momentami zabawny, czasem eksperymentalny, szczerze mówi o blaskach i jednocześnie wszystkich cieniach i brzydocie uprawiania sztuki.

7 sierpnia (środa) / 21:00

PATIO/ PRZYSTAŃ SĄSIEDZKA
Ul. Widna 2A

 

NASZA RACJA

Tekst: Lena Witkowska, Anatol Stern, Aleksander Wat, Skorup, Adam Ziajski

Scenariusz i reżyseria: Lena Witkowska, Adam Ziajski

Obsada: Lena Witkowska

SCENA ROBOCZA / POZNAŃ

Spektakl sięga do klimatu kabaretu lat 20. wierząc w jego moc ciętej satyry i krytyki – absurdu, który niczego nie oszczędza i wszystko obnaża. Wczuwamy się w klimat berlińskich nocnych lokali znanych z filmu „Kabaret” Boba Fosse’a i ich specyficznej quasi tradycyjnych konwencji – czerwona kurtyna, biała twarz, białe rękawiczki i surrealistyczny dynamizm. Wiele postaci, w które przemienia się aktorka Lena Witowska – będą wskazywać na sytuacje i momenty, które są źródłem naszych ludzkich nieporozumień i konfliktów. Znajdziecie tu niebanalny humor w brawurowym monologu, piosenkę, która jawnie wyśmiewa niepokojące zjawiska społeczne i nieograniczoną niczym wolność wyrazu.

8 sierpnia (czwartek) / 21:00

DZIEDZINIEC/ ZESPÓŁ SZKOLNO – PRZEDSZKOLNY NR 4
Ul. Chwaszczyńska 26

 

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW

Tekst: Anna Domalewska
Reżyseria: Rafał Derkacz

Obsada: Michał J. Bajor, Krzysztof Satała, Jan Kowalewski

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW/ WROCŁAW

Trzech aktorów próbuje zdiagnozować swoją pozycję artysty w świecie teatru i filmu. Zderzając marzenia z rynkiem stawiają sobie pytania o to, czego wymagają dzisiaj od aktora reżyserzy i dyrektorzy, a czego widzowie i widzki. Zastanawiają się, jak łączyć na obecnym rynku pracy sferę artystyczną z menedżerską, jak radzić sobie na castingach oraz funkcjonować z układami, terminami i normami obowiązującymi w każdym innym zakładzie pracy. W sytuacjach, które spotykają aktora, dostrzega się tak dużą dozę absurdu, że często opowiedzenie ich bywa groteską samą w sobie.

Jedną z głównych inspiracji do powstania spektaklu był m.in „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera, którego problematyka posłużyła do zadania pytań o rolę sztuki we współczesnym świecie. W zebranych historiach, anegdotach teatralnych oraz osobistych doświadczeniach jest sporo humoru, który potrafi nieco osłodzić trudy tego jakże wymagającego zawodu.

Spektakl powstał w ramach festiwalu [RE]zydencje Pestka 2024

9 sierpnia (piątek) / 21:00

BOISKO A/ GDYŃSKIE CENTRUM SPORTU
ul. Olimpijska 5/9

 

Q&A (THE POLISH EDITION)

Tekst: Rachel Erdos wraz z zespołem, Arthur Aron
Reżyseria: Rachel Erdos

Obsada/Tancerze: Monika Witkowska, Grzegorz Łabuda, Paweł Kozłowski, Mikołaj Karczewski, Natalia Dinges

LIVING SPACE THEATRE / KATOWICE / BYTOM

W 1997 roku psycholog Arthur Aron opublikował artykuł, w którym zebrał 36 pytań przeznaczonych do dialogu między dwojgiem nieznajomych osób, które chcą się poznać i zbliżyć do siebie emocjonalnie. Według badania otwartość na drugą osobę i postawienie się w sytuacji bezbronności rozwija silną intymność, która prowadzi do natychmiastowej miłości. Czy chciałbyś być sławny? Kiedy ostatnio śpiewałeś dla siebie? Jakie jest twoje najstraszniejsze wspomnienie?

Praca ‘Q&A’ autorstwa Rachel Erdos powstała w 2017 roku w Tel Awiwie w Izraelu. Polska edycja spektaklu oparta jest na osobistych historiach tancerzy, dzięki prawdziwym odpowiedziom na zadane pytania. W trakcie spektaklu publiczność ma szansę nie tylko wysłuchać pytań i odpowiedzi tancerzy, ale również udzielić odpowiedzi na niektóre z nich. Powstaje emocjonujące, fizyczne wydarzenie, charakteryzujące się intymnym połączeniem z publicznością. W spektaklu wspomniane pytania i odpowiedzi są przedstawiane nie tylko przez słowo, ale także poprzez śpiew, ruch i sekwencje taneczne.

Spektakl został dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2023, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10 sierpnia (sobota) / 21:00

ZIELONA STREFA MIĘDZY BUDYNKAMI III I IV/ POMORSKI PARK NAUKOWO TECHNOLOGICZNY
Al. Zwycięstwa 96/98

 

WIECZNA KOMEDIA

inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński

Obsada: Anna Bochnak – Fryc, Krzysztofa Gomółka – Pawlicka, Marta Jaszewska, Małgorzata Polakowska

TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

Współczesna Polska staje się tłem dla historii, która wydaje się jakby wyjęta spod pióra starożytnego greckiego prześmiewcy. Bohaterki spektaklu, inspirowane postaciami Arystofanesa, to kobiety, które postanawiają połączyć siły, podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego poruszając problem stereotypów płciowych.

Przeplatając komedię z głębokimi przemyśleniami nad kobiecym losem, spektakl ukazuje różnorodność doświadczeń współczesnych Polek, które stają się symbolem walki o równość, prawa i zdolność do decydowania o własnym życiu.

Sztuka inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit przynosi na scenę humor, ironię i absurd ukazując nam, że choć czas płynie, niektóre tematy pozostają niezmienne, a czasem jedynie artyści i artystki są w stanie opisać złożoność niektórych problemów.

11 sierpnia (niedziela) / 21:00

HALA ŁUKOWA/ MIEJSKIE HALE TARGOWE
Ul. Wójta Radtkego 36

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENT GDYNI ALEKSANDRY KOSIOREK

ORGANIZATORZY: TEATR GDYNIA GŁÓWNA, FUNDACJA „KLINIKA KULTURY”

PARTNERZY: PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH, AKWARIUM GDYŃSKIE, PRZYSTAŃ SĄSIEDZKA WIDNA 2A, ZESPÓŁ SZKOLNO- PRZEDSZKOLNY NR 4, GDYŃSKIE CENTRUM SPORTOWE, POMORSKI PARK NAUKOWO TECHNOLOGICZNY, STOWARZYSZENIE HALO KULTURA, MIEJSKIE HALE TARGOWE, LABORATORIUM INNOWACJI SPOŁECZNYCH, MUZEUM EMIGRACJI

 

PATRONAT MEDIALNY: TRÓJMIASTO.PL, RADIO GDAŃSK, E-TEATR, TEATRALNY.PL, MIESIĘCZNIK TEATR, PRESTIŻ MAGAZYN TRÓJMIEJSKI

Konkurs na recenzje- więcej informacji tutaj:

Wolontariat: KLIKNIJ TUTAJ!

 

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY
POCIĄG DO MIASTA

EDYCJA X

STACJA ARTYST/K/A

 

5-11 SIERPNIA 2024

SZUKAJCIE NAS W GDYNI

ZAPRASZAMY!!!

 

WSTĘP BEZPŁATNY!

 

KONTAKT:

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

 

 

Szczegóły na:

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

BLOG FESTIWALU: www.pociagdomiasta.blogspot.com