Teatr Gdynia Głowna

O SPEKTAKLU:

Za naszą i waszą dobroć!

Pięknie i miło, o tym jak nam odbiło.

 

Po pięciu latach Teatr Wiczy powraca na scenę premierą spektaklu “Dobroć nasza dobroć”. W zrytmizowanym, nawiązującym do futurystów, tekście Dobroci… oddajemy artystycznie przetworzony obraz naszych narodowych przywar, tęsknot i marzeń. Stawiamy na miłość, śmiech, tolerancję, przywiązanie do wartości pozytywnych, a przede wszystkim na sztukę jako remedium na codzienność. Akcja Dobroci… rozgrywa się na weselu, na ósmym piętrze wieżowca. Podczas uroczystości, jedna z ciotek zostaje wyrzucona przez okno, bo żydówka. Nim przyjedzie policja, biesiadnicy, których odwiedzają koledzy Pana Młodego, toczą dysputy o marzeniach i przywarach, śpiewają pieśni, recytują wieszczów, oglądają telewizję. Impreza, jak impreza, rozkręca się…

 

W listopadzie 2016 roku, z okazji 25-lecia Teatru Wiczy, odbył się przedpremierowy pokaz pracy nad spektaklem.

 

Fragment recenzji:

„(…) Pokojski pokazał polskość w stanie rozkładu: jako nieufną i niszczycielską wobec samej siebie. Jednocześnie zauważył, że cały czas Polacy deklarują się jako ci dobrzy, jako jedyni sprawiedliwy, jako naród chory na własną niewinność. Bohaterowie tej sztuki odmieniają dobroć przez wszystkie przypadki, napawają się myślą o swojej misji dziejowej i każdą najbłahszą sytuację czytają przez pryzmat wielkiej historii.”

Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza

Spektakl powstał dzięki mecenatowi 102 osób podczas zbiórki społecznej na portalu PolakPotrafi.pl w 2017 roku. Dziękujemy!

Twórcy spektaklu:

Romuald Wicza-Pokojski
Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, twórca i założyciel Teatru Wiczy, Dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Reżyserował m.in. w Baju Pomorskim w Toruniu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Olsztyńskim Teatrze Lalek, Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Odznaczony odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Radosław Garncarek
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2000-2012 aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, od 2008 roku aktor Teatru Wiczy. Instruktor w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Był reżyserem międzynarodowego spektaklu Dictat zrealizowanego w ramach europejskiego projektu Kultura 2012-2013 przez artystów z Włoch, Hiszpanii i Polski.

Zofia Nather
Kształcenie rozpoczęła w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, skończyła w Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Członkini Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists. Od 2012 roku w Trójmieście, współpracuje m.in. z gdańskim Teatrem Wybrzeże i Teatrem BOTO w Sopocie.

Radosław Smużny
Absolwent Studium aktorskiego Lart Studio w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 15 lat związany z Teatrem Wiczy. Współpracuje z Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Jaworski, Kujawsko Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Miejskim Teatrem Miniatura oraz Instytutem B61. Ma za sobą udział w dwóch hollywoodzkich produkcjach Petera Weira „Master & Commander: The Far Side of The World” oraz „The Way Back”. Odtwórca głównej roli w filmie szwedzkiej produkcji “Blåbärskriget”. Współtworzy grupę performerską SAMOTATA. Nagrodzony tytułami „Człowiek Roku”, „Ośmiu Wspaniałych”. otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest.

Krystian Wieczyński
Zdał egzamin aktorski w Związku Artystów Scen Polskich. Od 25 lat współtworzy Teatr Wiczy. Instruktor ds. teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, a obecnie z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Laureat m. in.: Nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu animacji kulturalnej, otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest, laureat Krawata Kultury portalu Kulturalny Toruń.

TWÓRCY:

  • Reżyseria: ROMUALD WICZA - POKOJSKI
  • Tekst: ROMUALD WICZA - POKOJSKI
  • Obsada: ZOFIA BARTOŚ
  • Obsada: RADOSŁAW GARNCAREK
  • Obsada: RADOSŁAW SMUŻNY
  • Obsada: KRYSTIAN WIECZYŃSKI
  • Scenografia: ROMUALD WICZA - POKOJSKI

RECENZJE

Cytat