Teatr Gdynia Głowna

O SPEKTAKLU:

OFELIAkontraHAMLET

na podstawie “Studium o Hamlecie” i “Śmierci Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego

Scenariusz i reżyseria: Rafał Matusz

Ofelia: Krzysztofa Gomółka-Pawlicka

Hamlet: Jacek Panek

światło, oprawa muzyczna, kostiumy: Marzena Chojnowska

Hamleta i Ofelię łączą skomplikowane uczucia. W ich miłości nic nie jest oczywiste. Ofelia, odrzucona przez kochanka i emocjonalnie doprowadzona do ostateczności, stoi już w wodzie i zamierza się utopić. Waha się jednak, rozpatruje wszystkie „za” i „przeciw”, dostrzega, czym naprawdę była jej relacja. Dyskutuje z Hamletem i całym dworskim światem, widząc, jak została zmanipulowana i sprowadzona do przedmiotu męskich rozgrywek.

OFELIAkontraHAMLET to spektakl, który pokazuje, że walka płci i walka o równouprawnienie zawsze będą rządzić naszym światem. Ten konflikt jest nierozstrzygalny, ale paradoksalnie nadaje sens istnieniu człowieka, utrzymuje go w działaniu i napięciu. Nieważne, kto wygra, za chwilę i tak role się odmienią. Wszystko jest tym samym – na scenie mamy więc czasem Ofelię i Hamleta, czasem dwóch Hamletów, niekiedy dwie Ofelie. Pojedynek trwa, zmienia tylko formę.

Stanisław Wyspiański, a za nim Rafał Matusz, reżyser spektaklu, proponuje nową wersję odczytania sztuki Szekspira. Na podstawie dwóch klasycznych tekstów autora Wesela: Śmierci Ofelii i Studium o Hamlecie powstała rzecz o przenikaniu się – ale i konflikcie – światów kobiet i mężczyzn.

 

Spektakl dla widzów od 16 roku życia, występują sceny przemocy i efekty stroboskopowe.

 

Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa” ( więcej o projekcie.KLIKNIJ!)

TWÓRCY:

  • Scenariusz: RAFAŁ MATUSZ
  • Reżyseria: RAFAŁ MATUSZ
  • Obsada- OFELIA: KRZYSZTOFA GOMÓŁKA - PAWLICKA
  • Obsada - HAMLET: JACEK PANEK
  • Światło: MARZENA CHOJNOWSKA
  • Oprawa muzyczna: MARZENA CHOJNOWSKA
  • Kostiumy: MARZENA CHOJNOWSKA
  • Video: GRZEGORZ KUJAWIŃSKI

RECENZJE

Cytat