Teatr Gdynia Głowna

EWA IGNACZAK – DYREKTOR ARTYSTYCZNY

Ewa Ignaczak jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Przez ostatnie cztery dziesięciolecia zajmuje znaczące miejsce w gronie najciekawszych reżyserów teatralnych w naszym regionie. Jest założycielką i reżyserką niezależnego Teatru Stajnia Pegaza (1981). Wieloletnia animatorka życia kulturalnego w Trójmieście, co zaowocowało zdobyciem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt jej działalności artystycznej (2001). W latach 2003-2011 pełniła funkcję dyrektorki Sopockiej Sceny Off de BICZ. Jej działalność nie ogranicza się tylko do sztuki, ale z równą pasją realizuje się w działaniach społecznych. Jest autorką projektów tj. „Teatr a natura”, „Teatr a szaleństwo”, „Teatr Zajechał”, „Zaczynania Teatralne” i „Lekcje Teatralne”. W 2009-2011 była pomysłodawczynią i wykładowcą „Polskiej Akademii Teatru Niezależnego” na Litwie. W latach 2012-2014 pełniła funkcję dyrektorki merytorycznej i wykładowczyni w międzynarodowym projekcie „South Baltic Academy of Independent Theatre – a Tool of Social Change”. Ewa Ignaczak jest także założycielką (2013) i wiceprezeską Fundacji “Klinika Kultury” oraz założycielką (2014) Teatru Gdynia Główna, którego obecnie jest dyrektorką artystyczną. Jej wkład w kulturę został doceniony nagrodą “Galion Gdyński za rok 2015” w dziedzinie animacji kultury oraz Nagrodą Specjalną za Animację Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego (2017). Docierała z teatrem do najmniejszych miejscowości Województwa Pomorskiego, w ramach wielu edycji projektu „Teatr Zajechał”. Aktywizuje lokalne społeczności, jednocześnie zwiększając więzi mieszkańców z miastem i otwierając ich na nowe grupy społeczne poprzez koordynację Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta” (od 2011). Jest autorką licznych spektakli inspirowanych literaturą światową, polską i regionalną, tj. Franz Kafka, Stanisław Lem, Brunon Schulz, Witold Gombrowicz, Ryszard Kapuściński, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Barbara Piórkowska, Salcia Hałas. Realizuje także spektakle dla dzieci (Stacja Bajek) wg twórczości Pierre’a Gripariego oraz Bolesława Leśmiana. Obecnie szczególną troskę kieruje ku młodzieży, otwierając młodych ludzi na rozmowy, zwracając uwagę i reagując na problemy, z jakimi mogą się dzisiaj mierzyć. Realizuje spektakle w formule Teatru Społecznie Zaangażowanego. Jej nową pasją jest Teatr Faktu, który wspiera proces integracji młodzieży polsko-ukraińskiej (Teatr z polsko-ukraińską społecznością szkolną) oraz otwiera dialog między rodzicami a nastolatkami.

kontakt: eignaczak@teatrgdyniaglowna.pl

tel: 609 690 038

EWELINA JASICKA – DYREKTOR

kontakt: ejasicka@teatrgdyniaglowna.pl

RAFAŁ MATUSZ

reżyser, dramaturg, marketing manager. Student Krystiana Lupy i Jerzego Jarockiego. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST Kraków. Asystent Jerzego Jarockiego- “Pułapka” T. Różewicza i „Platonow” Michaiła Czechowa, obie realizacje przygotowane w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Asystent Mikołaja Grabowskiego przy realizacjach teatru telewizji w Krakowie. Absolwent podyplomowych studiów w zakresie zarządzania kulturą w Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie. Prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych “Europeum”. Przygotował kilkadziesiąt spektakli w wielu teatrach w Polsce, napisał 4 sztuki teatralne, z czego 2 zostały zrealizowane w zawodowych teatrach. Jego debiut operowy (2022 r.) „Król Roger” Karola Szymanowskiego w Operze na Zamku był jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń operowych w Europie. Wzięło w nim udział ponad 150 wykonawców również z Niemiec, a główne partie śpiewali najważniejsi i uznani w Polsce śpiewacy operowi jak Pavlo Tołstoj. Ewa Tracz i Łukasz Goliński za role w tym spektaklu otrzymali Teatralne Nagrody Muzyczne im Jana Kiepury. Spektakl trzeci sezon będzie prezentowany na deskach teatru. Rafał Matusz napisał także powieść „Konitzville” , która ma zostać wydana do końca roku przez Wydawnictwo Lira z Warszawy.

Od stycznia 2024 zasila nasz zespół artystyczny. Konsultuje sprawy merytoryczne i artystyczne teatru. Prowadzi akcje teatralne, warsztaty, pisze projekty. Pisze teksty, reżyseruje. W obecnym sezonie zrealizuje dwa spektakle teatralne: “Przesiadkę” Jarosława Jakubowskiego, na który TGG wygrał grant z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Rakszewskiego oraz autorską interpretację tekstów Wyspiańskiego, dotyczących Szekspira pt. “OFELIAkontraHAMLET”.

E-mail: rmatusz@teatrgdyniaglowna.pl

BARBARA PIÓRKOWSKA

pisarka, poetka, felietonistka portalu miastoliteratury.com.  Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), esejów o przestrzeni miasta „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020) i „Gaja. Historia prawdziwa” (2023) oraz czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Współtwórczyni show poetyckich i literacko-obrzędowych (ostatnio „Dziady. Rytuał literacki” 2023). W 2022 roku według „Kraboszek” powstał spektakl „Rodzanice” (Teatr Gdynia Główna, Akademia Głosów Tradycji, reż. Ewa Ignaczak). Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, zdobywczyni I nagrody w Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej 2021 Costerina (kategoria proza). Trenerka warsztatów twórczego pisania. Prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem, a także profil na FB Dzika Litera. Tworzy autorskie formy pracy ze stresem poprzez pisanie. Zbierała opowieści i szkoliła w wielu programach społecznych i kreatywnych (m.in. Festiwal Progressteron, Fundacja Generacja, Festiwal Zbliżenia, Gdańska Galeria Miejska, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury). Stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Od stycznia 2024 zasila nasz zespół artystyczny. Prowadzi bieżącą obsługę literacką teatru (redakcja scenariuszy, opisów sztuk), pozyskuje i opiniuje teksty dramaturgiczne i inne dzieła literackie, przygotowuje materiały prasowe i promocyjne we współpracy z Działem Promocji i PR. Prowadzi akcje teatralne, warsztaty, pisze projekty. W obecnym sezonie Ewa Ignaczak przygotuje spektakl inspirowany powieścią Barbary Piórkowskiej „Kraboszki” (2020).

E-mail: bpiorkowska@teatrgdyniaglowna.pl

KLAUDIA RUTKOWSKA – MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE I PR

E-mail: krutkowska@teatrgdyniaglowna.pl

OLGA KRASOŃ – EDUKACJA, LEKCJE TEATRALNE, SPRZEDAŻ PRZEDSTAWIEŃ DLA SZKOLNYCH GRUP ZORGANIZOWANYCH

 

Kom. (+48) 692 820 511
E-mail: edukacja@teatrgdyniaglowna.pl

MARZENA CHOJNOWSKA – MANAGER SCENY, KOORDYNATORKA PROJEKTÓW

anglistka, tłumaczka języka angielskiego, absolwentka Uniwersytetu
Warmińsko-Mazurskiego. W latach 2011 – 2013 zatrudniona na stanowisku organizatorki imprez w Sopockiej Scenie Off de BICZ, a obecnie stała współpracowniczka Teatru Gdynia Główna jako
producentka spektakli, organizatorka projektów i superwizorka obsługi technicznej.
Współrealizatorka trzyletniego unijnego projektu “Południowobałtycka Akademia Teatru
Niezależnego – narzędziem zmiany społecznej”, w którym pełniła rolę tłumaczki, organizatorki, a
także prowadziła zajęcia z wymowy języka angielskiego.

Kom. (+48) 600 306 632
E-mail: mchojnowska@teatrgdyniaglowna.pl

GRZEGORZ KUJAWIŃSKI – MANAGER PR, RZECZNIK PRASOWY, KOORDYNATOR PROJEKTÓW

absolwent wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Przez lata związany z Teatrem Nowym w Łodzi oraz Sopocką Sceną Off de BICZ.  Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Gdynia Główna. Na co dzień zajmuje się promocją i działaniami PR.  Reżyser spektakli: „Dzielny kapitan Ahab” insp. „Moby Dickiem” Hermana Melville’a, “TEOHIPHIP” wg “Podrózy 20” z “Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema , „Zuchwała historia z zakurzonej półki” oraz “dlaczego nie lecimy do gwiazd?” wg własnego tekstu.

Kom. (+48) 600 306 634
E-mail: gkujawinski@teatrgdyniaglowna.pl