Teatr Gdynia Głowna

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA – STACJA OBRZEŻA 2019” KONKURS DLA TEATRÓW I TWÓRCÓW OFFOWYCH

POZOSTAŁO JUŻ TYLKO KILKA DNI DO ZAKOŃCZENIA NABORU!

CZEKAMY NA WASZE ZGŁOSZENIA DO 30 KWIETNIA!

 

To propozycja dla odważnych i nieszablonowych ludzi teatru! Teatr Gdynia Główna rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do piątej, jubileuszowej edycji festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Obrzeża”, która będzie miała miejsce w dniach 5-10 sierpnia 2019 roku.

Organizowany od 2015 roku Festiwal Teatralny POCIĄG DO MIASTA na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń w Gdyni i z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze miłośników sztuki.

Najnowsza, jubileuszowa edycja festiwalu organizowana jest pod nazwą „Stacja Obrzeża”. W ramach konkursu czekamy na zgłoszenia teatrów offowych z terenu całej Polski (interesują nas również poza repertuarowe projekty teatrów instytucjonalnych), które odważnie i bezkompromisowo badają obrzeża nowoczesnego teatru i próbują przekraczać jego granice. Szukamy także spektakli nawiązujących do tematyki „obrzeży”, rozumianej jako peryferia geograficzne i społeczne, pogranicza dziedzin sztuki czy też eksplorowanie tematów dotyczących środowisk zagrożonych marginalizacją, które rzadko pojawiają się w mainstreamowych mediach.

W przeciwieństwie do klasycznych festiwali plenerowych szukamy przedstawień przygotowanych z myślą o scenie teatralnej, które po lekkiej modyfikacji można pokazać także w nieoczywistych, otwartych przestrzeniach Gdyni – podwórkach, placach, w ciekawych historycznie jak i architektonicznie miejscach.  Festiwal nie ma charakteru konkursu, pokazane w nim spektakle nie rywalizują ze sobą. Ze zgłoszonych spektakli zostaną wybrane te, które najbardziej wpisują się w ideę tegorocznej edycji i w ten sposób trafią bezpośrednio do publiczności, do każdego z nich wybierzemy miejsce prezentacji, które będzie korespondowało z tematyką przedstawienia, lub jego formą.

Forma prezentacji teatrów ma być alternatywą do konwencji, gdzie sztukę ogląda się w teatralnych murach i z teatralnego fotela. W naszym wydaniu spektakl będzie więc dostępny na wyciągnięcie ręki i bez bariery sceny. Szukamy bowiem sytuacji, które mogłyby zmienić skostniałe relacje między sceną pudełkową a publicznością, a także między sceną a aktorem, ożywione przez napięcie pomiędzy architekturą miasta a sztuką teatru.
Zapraszamy na spotkanie, dialog, akt tworzenia wspólnej metafizyki w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

 

NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 30 KWIETNIA 2019.

REGULAMIN KONKURSU DO POBRANIA TUTAJ! KLIKNIJ!

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY W FORMACIE DOC DO POBRANIA TUTAJ. KLIKNIJ!

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY W FORMACIE DOC DO POBRANIA TUTAJ.KLIKNIJ!

 

WIĘCEJ O PROJEKCIE:

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRU GDYNIA GŁÓWNA POCIĄG DO MIASTA – STACJA OBRZEŻA 2019

Najnowsza, piąta i jubileuszowa edycja ogólnopolskiego festiwalu organizowana jest pod nazwą „Stacja Obrzeża”, a nazwa ta, która koncentruje w sobie planowaną tematykę i charakter spektakli, wskazuje również miejsce ich prezentacji.
Gdyńskiej publiczności pokażemy wyłonione w ramach konkursu najciekawsze spektakle krajowych teatrów offowych, które próbują przekraczać granice nowoczesnego teatru i odważnie poruszają aktualne tematy. Pozwoli to jej na zapoznanie się z twórcami, ideami we współczesnym teatrze, poznanie różnych estetyk. Sam festiwal wyjdzie natomiast poza ramy prezentacji spektakli teatralnych i stanie się przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością.

Podczas sześciu festiwalowych dni (5-10 sierpnia 2019 roku) zaprezentujemy dwanaście przedstawień, dla których sceną staną się obrzeża miasta. Wyjdziemy więc z teatrem ze ścisłego centrum Gdyni i trafimy do bardziej oddalonych, ale też niezwykle inspirujących miejsc. Wcześniejsze edycje festiwalu udowodniły, że sceną może być nawet podwórko gdyńskiej kamienicy, a taka lokalizacja tworzy nowe konteksty, buduje atmosferę dialogu oraz ułatwia zrozumienie i wczucie się w przekaz.

Piątej, jubileuszowej edycji będzie towarzyszyła (już po raz drugi) krytyka teatralna. Wydarzenia będą na bieżąco relacjonowane i recenzowane na blogu teatralnym, a wymagającej sztuki krytyki teatralnej nauczymy także młodych pasjonatów teatru.

Novum w tej edycji będą prezentacje spektakli Teatru Gdynia Główna dla najmłodszych widzów, które poprzedzą wieczorne przedstawienia. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Szukajcie nas w Gdyni od 5 do 10 sierpnia 2019!

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.